Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv klaritromycinu a flukonazolu na farmakokinetiku montelukastu u dobrovolníků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 29.4.2012

Vliv klaritromycinu a flukonazolu na farmakokinetiku montelukastu u dobrovolníků

Montelukast je antagonista leukotrienových receptorů, který je indikován k léčbě astmatu. Vědci při univerzitě v Egyptě si dali za cíl ověření vlivu klaritromycinu a flukonazolu na farmakokinetiku paralelně užitého montelukastu.

Jedná se o 4fázovou cross-over studii s 2týdenní vymývací periodou mezi jednotlivými fázemi. Ve fázi první se podává 12 dobrovolníkům 10 mg montelukastu per os denně. Ve fázi druhé indikuje tým odborníků 2 dny samostatně 1 000 mg klaritromycinu, třetí den přidává ke klaritromycinu jednorázovou dávku 10 mg montelukastu. Dávkovací schéma třetí fáze představuje 6denní podání 50 mg flukonazolu, sedmý den k němu přidává 10 mg montelukastu. V poslední fázi užívají testovaní dobrovolníci 6 dní 150 mg flukonazolu, sedmý den jsou souběžně vystaveni účinku flukonazolu (150 mg) a montelukastu (10 mg).

Plazmatická koncentrace montelukastu se měří po dobu 24 hodin vysokoúčinnou kapalinovou chromatografií (high performance liquid chromatography, HPLC).

Vzájemné interakce léčiv jsou vyjádřeny jako nárůst či pokles plochy pod křivkou koncentrace vs. čas, extrapolované do nekonečna (AUC[0–∞]). Při současném podání klaritromycinu a montelukastu vzrostla AUC (0–∞) montelukastu na 144 % (90% interval spolehlivosti, CI 2,03–2,86). Naopak paralelní podávání montelukastu se 150 mg či 50 mg flukonazolu snížilo AUC (0–∞) montelukastu na 30,7 % (90% CI 0,53–0,81), respektive na 38, 8 % (90% CI 0,57–0,69).

Výsledky této studie jednoznačně potvrzují interakční potenciál mezi montelukastem a klaritromycinem či flukonazolem. Klaritromycin plazmatickou koncentraci montelukastu zvyšuje, flukonazol ji naopak výrazně snižuje. Mechanismem této interakce je zřejmě interference výše zmíněných farmak na transportních bílkovinách, jež zprostředkovávají absorbci montelukastu.

(msd)

Zdroj: Hegazy S. K. et al. Effect of clarithromycin and fluconazole on the pharmacokinetics of montelukast in human volunteers. Eur J Clinic Pharmacol. Publikováno online dne 6. 3. 2012; doi: 10.1007/s00228-012-1239-0

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Specifické aspekty potravinových alergií u dětí

Alergické reakce na určité složky stravy, zprostředkované imunoglobuliny typu E, představují významný způsob manifestace alergického onemocnění v dětském věku.

Alergie na β-laktamová antibiotika: diagnóza je často chybná

β-laktamová antibiotika jsou bezpečná a účinná antimikrobiální léčiva s velmi širokým klinickým využitím. Bohužel nežádoucí účinky spojené s jejich užíváním jsou často neadekvátně vyhodnoceny.

Astma jícnu alias eozinofilní ezofagitida

Eozinofilní ezofagitida (EE) je zánětlivé onemocnění jícnu, které bylo důkladněji popsáno až v posledních dekádách. Eozinofily se běžně vyskytují v celém gastrointestinálním traktu s výjimkou jícnu, kde chybí.Všechny novinky