Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunity a onemocnění dýchacích cest

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.11.2008

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunity a onemocnění dýchacích cest

Tabákový kouř patří k běžnému toxickému znečištění životního prostředí, kterému je sice v našich silách zabránit, ale přesto je mu řada dětí vystavena již před narozením. Jeho negativní vliv na vývoj plic a následné opakované hvízdavé bronchitidy byl již mnohokrát doložen. Podle posledních studií se také ukazuje, že tabákový kouř negativně ovlivňuje časný vývoj imunity.

V pupečníkové krvi a také stimulací novorozeneckých neutrofilů bylo prokázáno, že kouř ovlivňuje tvorbu cytokinů již během života v děloze.

Nejnovější studie také prokazují, že novorozenci matek-kuřaček mají poruchu signalizace přes toll-like receptory dendritických buněk. Jsou to signály nezbytné pro rychlé vrozené rozpoznání nebezpečných bakterií a rychlé zahájení imunitní reakce. Tato porucha může vysvětlit vyšší náchylnost k infekcím dětí-pasivních kuřáků.

Signalizace těmito receptory je také důležitá pro správné nastavení rovnováhy imunitních reakcí a její porucha vede k alergickým nebo autoimunitním onemocněním. To vysvětluje, proč děti vystavené tabákovému kouři mají větší riziko rozvoje alergie a astmatu. Řada prací tuto souvislost prokázala, jsou ale i takové, které ji neprokazují. Rozdílné výsledky jsou dány nejspíše rozdílným genetickým vybavením sledovaných jedinců.

I když kouření rodičů není primárním vlivem, který celosvětově zvyšuje výskyt astmatu a respiračních onemocnění, je nepochybně důležitým faktorem, který v interakci s ostatními vlivy prostředí a genetickými dispozicemi výskyt těchto onemocnění zvyšuje.

(van)

Zdroj: Prescott S. L. Pediatric respiratory reviews, 9, 2008, 3–10.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lze v dětství předejít hospitalizacím pro hvízdavou bronchitidu a astma?

Onemocnění průdušek provázené hvízdavým dechem je jednou z nejčastějších příčin nemocnosti u batolat a předškolních dětí. Náhlá dušnost při hvízdavé bronchitidě nebo vzplanutí astmatu je také jednou z nejčastějších příčin návštěvy pohotovosti nebo přijetí do nemocnice.

Účinnost a bezpečnost kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem u pacientů se sezonní alergickou rýmou

Desloratadin je nesedativní antihistaminikum, blokátor H1 receptoru. Účinně potlačuje kýchání, výtok z nosu a otok nosní sliznice u pacientů se sezonní alergickou rýmou. U kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem je předpokládáno posílení účinku na otok nosní sliznice, tedy zlepšení nosní průchodnosti.

Vztah alergie na pyl a ovoce v prvních letech života k alergickým onemocněním ve čtyřech letech

Vliv časné expozice alergenům na další vývoj alergie je stále diskutován a závěry nejsou jednoznačné.Studie z poslední doby ukazují, že vystavení velkému množství pylu břízy v období po narození zvyšuje riziko rozvoje přecitlivělosti na břízu a riziko rozvoje astmatu u předškoláků, kteří mají rodinnou zátěž alergie.Všechny novinky