Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunitního a respiračního systému

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.7.2009

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunitního a respiračního systému

Tabákový kouř patří k běžným škodlivinám, kterým jsou vystavovány děti už od útlého věku. Procento kuřaček ve fertilním věku se celosvětově pohybuje mezi 17 a 35 %. V poslední době sice tyto počty klesají, stále ale 10–20 % žen kouří i během těhotenství.

Existuje celá řada důkazů, že kouření během gravidity a pasivní kouření po narození způsobuje menší růst plic, zvyšuje náchylnost k respiračním infekcím, zánětům středouší a zvyšuje také riziko rozvoje astmatu. S pasivním kouřením také roste riziko náhlého úmrtí kojence, poruch chování a učení. Kouření v graviditě vede k hypotrofii plodu, častějším potratům a vyšší perinatální mortalitě.

V poslední době se hromadí stále více důkazů také o tom, že kouření v graviditě ovlivňuje i funkci imunitního systému. V placentě dochází k tvorbě odlišných cytokinů. Děti matek kuřaček mají proto odlišnou signalizaci imunitního systému přes tzv. toll-like receptory, která je zcela zásadní pro rychlou, vrozenou obranu proti celé řadě patogenů. Částečně to vysvětluje vyšší náchylnost těchto dětí k infekcím. Tato signalizace je ale také důležitá pro regulaci dalších imunitních dějů a její porucha vede i k vyššímu výskytu alergií nebo autoimunitních nemocí.

Mnoho studií prokazuje vyšší výskyt alergií u dětí kouřících matek, někteří autoři ale tento vliv neprokázali. Při bližším zkoumání se ukazuje, že vnímavost k negativnímu vlivu tabákového kouře je dána i genetickými faktory. Tabákový kouř je hlavním zdrojem volných radikálů a oxidačního stresu. Oxidační stres hraje hlavní roli při jakémkoliv zánětu, tedy i zánětu alergickém. Pacienti, kteří mají určité mutace genu pro antioxidanty, jsou různě vnímaví k poškození kouřením. To vysvětluje některé rozdílné výsledky studií zabývajících se vlivem kouření na rozvoj astmatu. Náchylnější k rozvoji astmatu jsou pacienti s určitou mutací genu pro antioxidanty.

Všechny zde uvedené negativní vlivy kouření znovu podtrhují důležitost celospolečenského boje proti kouření, které nepoškozuje jen samotného kuřáka, ale významně poškozuje i pasivní kuřáky, nejvíce novorozence a kojence.

(van)

Zdroj: Prescott, S. L., Pediatric respiratory reviews, 2008, 9, 3–10.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dechová cvičení jsou u astmatiků přínosná

Dechová cvičení u dospělých astmatiků vedou ke zlepšení zdravotního stavu, zlepšení příznaků a ke znovunastolení pocitu duševní pohody, a to dokonce i když nevedou ke změnám v patofyziologii astmatu. Vyplývá to ze studie britských vědců, která byla publikována v odborném časopisu Thorax.

Kýchání, nachlazení, alergie a rozšiřování Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus patří v dnešní době k nejběžnějším nozokomiálním patogenům. Autoři studie sledovali jeho šíření do okolí při kýchání vyvolaném virovým infektem nebo alergií.

Léčba desloratadinem zlepšuje příznaky alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let

Příznaky alergické rýmy negativně ovlivňují školní prospěch dětí. K tomuto vlivu přispívají i nežádoucí účinky podávaných léků, jako je únava, zhoršení paměti, předrážděnost, nesoustředěnost, snížená výkonnost, poruchy chování a častější školní absence. V nedávné britské studii autoři prokázali, že 40 % studentů trpících alergickou rýmou se v sezoně v prospěchu průměrně zhorší o jeden stupeň oproti období mimo ni.Všechny novinky