Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Vliv alergické rýmy na kvalitu hlasu zpěváků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.11.2009

Vliv alergické rýmy na kvalitu hlasu zpěváků

Alergická rýma postihuje celosvětově 10 až 25 % populace, v některých věkových skupinách to je až 40 % populace. Je často provázena rinosinusitidou, záněty středouší a astmatem. Není to onemocnění ohrožující život, a tak je často pacienty i lékaři podceňováno.

V některých povoláních může být alergická rýma nemocí z povolání. Opakovaná expozice alergenům vede například v laboratorních chovech hlodavců k rychlé senzibilizaci a rozvoji alergické rýmy a astmatu u vnímavých jedinců. Jiná povolání vystavují pracovníky nespecifickým dráždivým podnětům. Je to například u profesionálních zpěváků.

Zpívají často v zakouřeném prostředí, vzduch je plný výrazných vůní parfémů, při vystoupení jsou často vystaveni i chladu a prudkým změnám teplot. V šatnách a v jevištních závěsech může být prach a plísně. Výsledkem působení těchto škodlivin může být chrapot, snadnější hlasová únava, nestálost ve výškách a zúžený hlasový rozsah, zahlenění, nebo naopak suchost v hrdle. Vyšetření hlasivek bývá za této situace často normální nebo jsou hlasivky pouze mírně oteklé.

Nakolik se na takových obtížích podílí i alergie a alergická rýma, nebylo dosud zcela jasné. Výskyt alergie u zpěváků s hlasovou slabostí, chrapotem, zahleněním, nebo naopak suchostí a nenápadným lokálním nálezem na hlasivkách zkoumali libanonští lékaři. Podle retrospektivních záznamů specializovaného hlasového centra vybrali 45 zpěváků. Z tohoto počtu trpělo zmíněnými obtížemi 25 zpěváků, zbylých 20 bylo bez obtíží, přicházeli do centra pouze k hlasové edukaci a tréninku. Všem zúčastněným dali vyplnit dotazník týkající se alergií. Alergickou rýmou trpělo 92 % z těch, kteří udávali hlasové obtíže. Zpěváci s dvěma a více příznaky poškození hlasu měli o 25 % vyšší pravděpodobnost alergické rýmy než zpěváci bez poškození hlasu.

Výskyt alergické rýmy je u profesionálních zpěváků podle této studie velice častý, a pokud není rozpoznána a léčena, může negativně ovlivňovat kvalitu hlasu. Poruchy hlasu, při kterých není při laryngoskopickém vyšetření nalezena příčina, by měly vést k vyšetření alergologickému. V případě diagnózy alergie by potom její adekvátní léčba mohla pomoci k uzdravení hlasu.

(van)

Zdroj: Hamdan, A.-L. a spol., Arch otlolaryngol head neck surg, 2006, 132, 547–549

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přenos alergie na arašídy při kombinované transplantaci jater a ledviny

Arašídy patří k nejčastějším vyvolavatelům závažný potravinových alergických reakcí v USA i v Evropě. Často se jedná o život ohrožující anafylaktické reakce. Přenos takové alergické reaktivity byl popsán po transplantaci kostní dřeně.

Účinek desloratadinu na jednotlivé příznaky alergie včetně nosních

Alergickou rýmou trpí 16 % populace celosvětově, v některých zemích je to i 40 % obyvatel. Výskyt astmatu se pohybuje od 6 do 15 % obyvatel a podobný je i výskyt atopického ekzému. Příznaky alergie, jako jsou ucpaný nos, svědění nosu, rýma, kýchání, pálení sliznice, svědění a slzení očí, případně svědění kůže, pacienty velmi obtěžují a narušují jejich spánek.

Atopický ekzém je spojen s opožděnou protilátkovou odpovědí proti pneumokoku

Devítileté děti s atopickým ekzémem mohou mít sníženou odpověď na očkování polysacharidovou pneumokokovou vakcínou. V situaci, kdy je průběh ekzému závažný a nereaguje na běžnou léčbu, je vždy nutno pomýšlet na poruchu imunity typu Omennova, Wiscott-Aldrichova, Jobova či Nethertonova syndromu nebo na jiný závažný imunodeficit. Jsou to většinou poruchy buněčné imunity se sníženou funkcí T-lymfocytů.Všechny novinky