Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost desloratadinu u perzistující alergické rinitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 31.1.2011

Účinnost desloratadinu u perzistující alergické rinitidy

V roce 2001 byla alergická rinitida na základě tzv. ARIA guidelines (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) rozdělena do čtyř kategorií podle závažnosti a doby trvání příznaků a také dopadu na kvalitu života pacientů. Dvě kategorie představuje rýma intermitentní (s lehkou a střední/těžkou formou), dvě pak rýma perzistující se stejným dělením. A právě účinnost podávání desloratadinu u alergické rinitidy hodnotili ve své studii francouzští lékaři.

Nová klasifikace

Nová klasifikace ARIA rozdělila alergické rinitidy podle trvání příznaků, stejně jako podle jejich tíže. Toto dělení se zdá vhodnější než starší klasifikace, které rinitidy dělily podle doby expozice alergenu na celoroční a sezónní. U pacientů s perzistující rinitidou také až do nynějška nebyla provedena žádná randomizovaná placebem kontrolovaná studie, která by zhodnotila účinnost a bezpečnost podávání desloratadinu.

Tento nedostatek ve své studii odstranili lékaři z jihofrancouzského Montpellier. Do studie zahrnuli celkem 716 pacientů starších dvanácti let, u nichž se podařilo perzistující alergickou rinitidu prokázat. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin, první čítající 360 pacientů dostávala jednou denně po dobu 85 dnů 5 mg desloratadinu, druhá s 356 pacienty pak po stejné časové období dostávala placebo. Medikace byla podávána vždy do jedné hodiny po probuzení a v případě, že musela být použita záchranná medikace ke zmírnění alergických příznaků v podobě kromoglykátu po dobu delší než čtyř dnů, byl pacient ze studie vyloučen.

Hodnocen pak byl jak výskyt alergických symptomů (tzv. T5SS) v prvních 29 dnech studie, resp. poměr jejich výskytu ráno/odpoledne, tak i vliv léčby na kvalitu života. Výsledky byly velice slibné.

Desloratadin pomáhá

Rozdíl mezi oběma skupinami byl patrný už druhý den studie. Průměrné snížení výskytu symptomů T5SS ráno/odpoledne bylo u pacientů užívajících desloratadin daleko markantnější než u pacientů s placebem. Stejně tak i klinická odpověď na léčbu a zlepšení kvality života byla u pacientů s desloratadinem daleko výraznější. A přitom výskyt nežádoucích účinků byl v obou skupinách srovnatelný (10 % u desloratadinu oproti 8,4 % u placeba).

Proto lze desloratadin doporučit jako efektivní a zároveň bezpečný lék u pacientů s perzistující alergickou rinitidou.

(kam)

Zdroj: Bousquet J. et al.: Efficacy of desloratadine in persistent allergic rhinitis – a GA²LEN study. Int Arch Allergy Immunol. 2010; 153 (4): 395–402. Epub 2010 Jun 18.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jsou kožní defekty klíčovým spouštěčem atopické dermatitidy?

Co bylo dříve – slepice, nebo vejce? Vzniká atopická dermatitida (AD) v důsledku kožních defektů, které spouštějí zánět v kůži? Nebo zánět kůže vedoucí k AD vzniká na základě imunologické poruchy a kožní defekty jsou až projevem této nemoci?

Podání paracetamolu při febrilním respiračním onemocnění v dětství nesouvisí přímo se vznikem astmatu

Několik starších observačních studií naznačuje, že léčba paracetamolem může být významným rizikovým faktorem pro rozvoj astmatu.

Alergie na koně v městském prostředí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve městě expozice koňským alergenům nehrozí, opak je pravdou. Přesvědčili se o tom lékaři z italské Neapole, kteří výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském časopise Respiratory Medicine.Všechny novinky