Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost desloratadinu při léčbě alergické rýmy: metaanalýza randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 25.5.2007

 Účinnost desloratadinu při léčbě alergické rýmy: metaanalýza randomizovaných, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studií

Autoři studie si určili cíl posoudit účinnost nesedativního antihistaminika desloratadinu v léčbě alergické rýmy.

 Zkoumali údaje z databází MEDLINE, RMBASE, LILACS a CINAHL od ledna 1966 do května 2006. Celkově analyzovali 57 studií, z nichž 13 randomizovaných, dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných studií bylo nakonec podrobeno metaanalýze.

Vzhledem k odlišným metodickým přístupům byly výsledky studií pochopitelně velmi různorodé. Celkem bylo hodnoceno 3108 pacientů. Sledovány byly následující parametry: skóre celkových příznaků, skóre nosních příznaků, nosní průchodnost a zánětlivé ukazatele v nosním sekretu (počty eozinofilů, koncentrace interleukinu 4).

Desloratadin ve srovnání s placebem statisticky významně snižoval celkové i nosní příznaky. Rovněž nosní průchodnost byla statisticky významně zlepšena při léčbě desloratadinem ve srovnání s placebem. Počet eozinofilů v nosním sekretu byl při léčbě desloratadinem také snížen.

Tato metaanalýza klinických údajů jako první metaanalytická studie antihistaminika v léčbě alergické rýmy prokázala účinnost látky. Léčba desloratadinem vede nejen k pozitivní změně celkových příznaků, ale i ke zlepšení objektivně měřitelných ukazatelů, jako je nosní průchodnost. Výsledky studie jsou podloženy důkazy Ia kategorie (nejvyšší kategorie v evidence-based medicíně).

(van)

Zdroj: G. W. Canonica a spol, Allergy 2007.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopický ekzém u dětí: další škodlivý následek rozvodu rodičů

Rozvoj atopických onemocnění je podmíněn řadou faktorů, mezi které patří i stres. Některé studie prokázaly, že stres zvyšuje riziko alergické senzibilizace, astmatu a atopického ekzému. Pouze málo autorů se však zabývalo vlivem stresujících událostí v útlém dětství na rozvoj atopického ekzému.

GINA 2006 – co nového v léčbě a diagnostice astmatu?

GINA – globální iniciativa pro astma – byla zahájena v roce 1995 jako společný projekt WHO a amerického Národního institutu pro onemocnění srdce, plic a krvetvorby (NHLBI). Cílem projektu je vydávat doporučení pro léčbu a diagnostiku astmatu, podložená důkazy.

Alergie na víno

 Nežádoucí alergické reakce po požití vína jsou známé. Jsou většinou způsobené intolerancí histaminu, který je obsažen v červených vínech, nebo intolerancí konzervačních látek sulfitů, která je závislá na požitém množství. Pravá alergie vyvolaná protilátkami IgE je velmi vzácná. Popsaný případ je prvním dokumentovaným případem pravé alergické reakce na víno.Všechny novinky