Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost čtyřnásobně vyššího dávkování levocetirizinu a deslotratadinu u obtížně léčitelné kopřivky

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.4.2010

Účinnost čtyřnásobně vyššího dávkování levocetirizinu a deslotratadinu u obtížně léčitelné kopřivky

Chronická kopřivka je definována jako denně se vyskytující příznaky kopřivky po dobu minimálně 6 týdnů. Není to onemocnění ohrožující život, ale značně zhoršuje jeho kvalitu. V tomto ohledu je srovnatelné s těžkou ischemickou chorobou srdeční a je horší než respirační alergie.

Podle posledních doporučení evropských alergologických společností jsou prvním lékem volby nesedativní H1 antihistaminika, která nejsou kardiotoxická, nemají cholinergní vedlejší účinky a jejich sedativní účinky jsou minimální. V běžném dávkování jsou však tyto léky u chronické kopřivky neúčinné, a tak odborné společnosti doporučují pro tuto indikaci až 4× vyšší dávky.

Autoři z Bulharska, Německa a Velké Británie zkoumali účinnost takové léčby u 80 pacientů trpících chronickou kopřivkou. Polovina (40) pacientů dostávala levocetirizin, druhá polovina desloratadin. Dávky obou léků byly postupně zvyšovány do dosažení úlevy od příznaků. Maximální dávka byla 20 mg/den, tedy čtyřnásobek doporučovaného dávkování.

Pacienti hodnotili své příznaky a také nežádoucí účinky, jako je spavost a nepříjemné pocity. Více než polovina pacientů, kteří nezaznamenali zlepšení po podávání běžné dávky léku, se zlepšila po zdvojnásobení nebo ztrojnásobení dávky. Ani při léčbě vyššími dávkami nebyla pozorována zvýšená spavost.

Závažné vedlejší účinky, které by vedly k přerušení léčby, také nebyly pozorovány. Čtyřnásobné zvyšování dávky levocetirizinu nebo desloratadinu při léčbě chronické kopřivky považují autoři za bezpečné a účinné. Ke zlepšení příznaků došlo po navýšení dávky u 75 % pacientů.

(van)

Zdroj: Staevska, M.: J Allergy Clin Immunol 2010; 125 (3): 676–682. Doi: 10.1016/j.jaci.2009.11.047

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Psí modely astmatu a CHOPN

Psi jsou v hojné míře používáni jako zvířecí model pro výzkum astmatu a chronické plicní obstrukční nemoci. O průběhu těchto nemocí u psů bylo již nashromážděno mnoho poznatků.

Nosní sprej s mometazonfuroátem je bezpečný a účinný při dvanáctiměsíční léčbě dětí s pereniální alergickou rýmou

Alergická rýma je běžné onemocnění, které u řady pacientů začíná již v prvních dvou letech života. V Británii diagnostikovali alergickou rýmu u 18 % dětí ve věku 1–2 let. Studie v Americe ukázala, že ¼ dětí, které mají alergickou rýmu v 6 letech, měla první projevy již během prvního roku života.

Imunoterapie potravinové alergie

Alergenová imunoterapie (vakcinace) je jediná léčebná metoda, která zasahuje do imunologické podstaty alergické reakce. Dnes je již dobře propracována alergenová terapie pyly, roztočovými alergeny, hmyzím jedem, vzácněji i zvířecími alergeny.Všechny novinky