Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinnost a bezpečnost kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem u pacientů se sezonní alergickou rýmou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 14.11.2008

Účinnost a bezpečnost kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem u pacientů se sezonní alergickou rýmou

Desloratadin je nesedativní antihistaminikum, blokátor H1 receptoru. Účinně potlačuje kýchání, výtok z nosu a otok nosní sliznice u pacientů se sezonní alergickou rýmou. U kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem je předpokládáno posílení účinku na otok nosní sliznice, tedy zlepšení nosní průchodnosti.

Američtí autoři srovnávali účinek kombinace 2,5 mg desloratadinu a 120 mg pseudoefedrinu s jednotlivými léky a samostatně při léčbě sezonní alergické rýmy. Studie se zúčastnilo celkem 598 pacientů nad 12 let se sezonní alergickou rýmou trvající dva roky a déle. Pacienti byli náhodně rozděleni do skupin a dostávali buď 2,5 mg desloratadinu v kombinaci se 120 mg pseudoefedrinu 2x denně, nebo jednou denně desloratadin v dávce 5 mg nebo 2x denně pseudoefedrin po 120 mg.

Po dobu dvanácti hodin po podání léku – během dne a noci – zaznamenávali autoři studie intenzitu příznaků alergické rýmy. Zvlášť byly srovnávány příznaky ucpání nosu u pacientů ve skupině léčené kombinací proti pacientům léčeným samotným desloratadinem nebo pseudoefedrinem. Kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem byla účinnější v ovlivnění celkových příznaků než pseudoefedrin samotný, a v ovlivnění ucpání nosu byla tato kombinace účinnější než desloratadin samotný. Vedlejší účinky kombinace byly srovnatelné s vedlejšími účinky samotného pseudoefedrinu. Nejčastější byla nespavost (v 8,5 % případů) a pocit sucha v ústech (v 9 % případů).

Kombinace desloratadinu s pseudoefedrinem je pacienty dobře tolerována a zlepšuje příznaky sezonní alergické rýmy významně lépe než jednotlivé léky – desloratadin nebo pseudoefedrin – samostatně. Tato kombinace je výhodná zejména pro pacienty, kterým při ucpaném nosu nepřináší úlevu podávání samotného antihistaminika.

(van)

Zdroj: Anolik R a spol. J Allergy Clin Immunol 2008(February).

Zdroj: Pharmacokinetic Model of Epinastine, an H1 Antagonist, after Nasal Administration. Journal of Allergy and Clinical Immunology 2008, 121, 2:50.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vztah alergie na pyl a ovoce v prvních letech života k alergickým onemocněním ve čtyřech letech

Vliv časné expozice alergenům na další vývoj alergie je stále diskutován a závěry nejsou jednoznačné.Studie z poslední doby ukazují, že vystavení velkému množství pylu břízy v období po narození zvyšuje riziko rozvoje přecitlivělosti na břízu a riziko rozvoje astmatu u předškoláků, kteří mají rodinnou zátěž alergie.

Dlouhodobá intermitentní léčba chronického ekzému rukou mometazon furoátem

Ekzém na rukou se vyskytuje u přibližně 5 % dospělých lidí s dvojnásobnou převahou žen. Většinou se jedná o chronické onemocnění, velmi často profesionální. Ideální léčbou je zjistit vyvolávající alergen a potom se mu vyhýbat. Bohužel to však vždy není možné. Dalších léčebných možností je celá řada. Nejčastěji to jsou na kůži podávané kortikoidy, ultrafialové B a A záření a chemoterapie.

Směs probiotických oligosacharidů snižuje výskyt atopického ekzému během prvních šesti měsíců života

Výskyt alergií v průmyslově vyspělých zemích stále roste. Je to známka odchylné imunitní reaktivity organismu.Všechny novinky