Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinná inhalační technika kortikoidů u kojenců a malých dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 5.9.2010

Účinná inhalační technika kortikoidů u kojenců a malých dětí

Astma v kojeneckém a předškolním věku je obtížně rozpoznatelné od prostých hvízdavých bronchitid při virových infekcích. V některých případech je nutné vyčkat se stanovením diagnózy několik let. Léčba takových stavů se ale řídí podle závažnosti a četnosti obtíží bez ohledu na to, zda již je diagnóza upřesněna, či nikoliv.

Pokud nejsou příznaky pod kontrolou při podávání pouze úlevové léčby v době obtíží a obtíže se opakují, je nutná léčba inhalačními protizánětlivými léky. U dětí i u dospělých jsou lékem první volby inhalační kortikoidy. U dětí je jejich podání komplikováno jednak odlišnými anatomickými a fyziologickými poměry dýchacích cest a také nespoluprací.

Většina studií s léčbou inhalačními kortikosteroidy – IKS – u kojenců a malých dětí byla provedena za použití aerosolů s částicemi většími než 3 mikrometry. Ty byly původně určeny pro léčbu dospělých a vzhledem k anatomickým zvláštnostem dětských dýchacích cest nejsou pro malé děti ideální. Děti mají užší dýchací cesty, které kladou větší proudový odpor, dýchají rychleji, nejsou schopny zadržet dech a nespolupracují. Do cca osmnácti měsíců dýchají výhradně nosem.

Výsledky některých takových studií zpochybnily účinnost léčby IKS, ale jak je vidět, mohou být výrazně ovlivněny špatnou distribucí léčiva, a nehovoří tedy o funkčnosti samotné molekuly léčiva u dětí. Depozice aerosolů s částicemi nad 3 µm do plic u dětí při nebulizovaném podání dosahuje 0,1–8 %. Při pláči významně klesá, avšak kupodivu není výrazněji ovlivněna typem onemocnění. Významně je však ovlivněna tvarem masky a velikostí inhalovaných částic.

Teprve v cca 2,5 letech se začíná depozice větších částic zlepšovat a přibližuje se dospělým. Inhalace částic s velikostí pod 3 µm zlepší depozici u dětí až desetinásobně. Ve světle těchto fakt bude nutné přehodnotit výsledky některých studií a znovu zhodnotit účinnost podávaných léků při použití menších částic a lepší techniky inhalace.

(van)

Zdroj: J Allergy Clin. Immunol., Vol. 125, No. 6, pp. 1206–1211.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba astmatu v kojeneckém, batolecím a předškolním věku

Prvním předpokladem správné léčby je správná diagnóza. Kojenci a děti v předškolním věku mají velmi často některé příznaky astmatu, ale o astma se jednat ještě nemusí.

Observační studie porovnávající účinnost intranazálního mometazonfuroátu s orálním antihistaminikem při léčbě rýmy a astmatu

Neléčená alergická rýma znesnadňuje léčbu astmatu. Pacienti trpící současně rýmou a astmatem jsou častěji hospitalizováni a častěji vyžadují urgentní lékařské ošetření pro astma než pacienti, kteří trpí pouze samotným astmatem. T

Vztah atopie a reaktivity na tuberkulin

Alergie jsou ve vyspělých zemích velmi časté. Někde postihují až 40 % obyvatelstva. Příčina známa přesně není, hledají se různá vysvětlení. Jedním z vlivů, které pomáhají dotvářet vyvíjející se imunitní systém, je kontakt s mikroby a jejich produkty.Všechny novinky