Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinek kombinace montelukastu a desloratadinu na časnou odpověď na inhalovaný alergen u astmatiků s alergickým astmatem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.1.2008

 Účinek kombinace montelukastu a desloratadinu na časnou odpověď na inhalovaný alergen u astmatiků s alergickým astmatem

Časná odpověď astmatiků na inhalovaný alergen je vyvolána navázáním alergenu na specifické IgE, které je zakotveno v membráně žírných buněk. To vede k uvolnění histaminu, leukotrienů a dalších působků ze žírných buněk. Jak histamin, tak leukotrieny potom působí bronchokonstrikci. Léčba samotnými antihistaminiky se však v minulosti ukázala jako neúčinná. Antileukotrieny jsou účinné, ale kombinovaná léčba antileukotrieny a antihistaminiky by mohla být ještě efektivnější a zabránit bronchokonstrikci lépe než léčba jednotlivými léčivy samostatně.

Kanadští autoři hodnotili účinek kombinované léčby desloratadinem a montelukastem nebo jednotlivých léků podávaných samostatně na časnou fázi alergenem indukované časné astmatické reakce. Studie se zúčastnilo10 dospělých pacientů s lehkým nebo středně těžkým alergickým astmatem. Bylo jim opakovaně prováděno spirometrické vyšetření před inhalací alergenu a po inhalaci alergenu, jehož dávka byla volena tak, aby došlo k 20% poklesu hodnoty FEV1 (vteřinová vitální kapacita), tedy podstoupili bronchoprovokační test. Šestadvacet hodin a 2 hodiny před testem dostali vždy jednu z následujících kombinací léků: montelukast a desloratadin, montelukast a placebo, desloratadin a placebo, placebo a placebo.

Mezi jednotlivými testy byla přestávka minimálně 7 dní. Ani pacienti, ani hodnotící lékaři během testu nevěděli, jakou kombinaci léků pacient dostává, test byl tedy dvojitě zaslepený, placebem kontrolovaný. Po vyhodnocení výsledků vyšlo najevo, že nejlepší účinek měla kombinace montelukastu a desloratadinu. Při této léčbě byla k vyprovokování bronchospasmu s poklesem FEV1 o 20 % nutná nejvyšší dávka alergenu. Neúčinná byla léčba placebem a desloratadinem samotným. Montelukast samotný byl účinný, ale méně než jeho kombinace s desloratadinem.

Tato studie jako první prokázala klinicky významné zmírnění časné astmatické odpovědi po podání kombinace běžných terapeutických dávek desloratadinu a montelukastu, a potvrdila tak příznivý účinek podávání desloratadinu v kombinované léčbě alergického astmatu. Účinek kombinace byl přitom jednoznačně lepší než podání montelukastu samotného, ale desloratadin samotný účinný nebyl. Přesný mechanismus působení této léčby zatím není objasněn a bude předmětem dalších výzkumů. Studie upozorňuje na pozitivní účinek desloratadinu i při léčbě astmatu, nejen při léčbě alergické rýmy nebo kopřivky.

(van)

Zdroj: Davis BE, a spol. J Allergy Clin Immunol 2005;116. 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Používání chlorových přípravků při úklidu domácnosti a riziko alergických respiračních onemocnění

Dezinfekční a bělicí přípravky obsahující chlor inaktivují nebo jinak likvidují řadu mikrobů, ale i mnoho domácích alergenů, například roztočové a kočičí alergeny.

Porovnání rizika ospalosti a útlumu při podávání levocetirizinu a desloratadinu

Desloratadin a levocetirizin jsou antihistaminika blokující H1 receptor. Na britský trh byla obě uvedena v roce 2001.

Reakce oddálené přecitlivělosti po systémových kortikoidech

Autoři článku popisují vzácný případ ženy ve věku 59 let, která byla dosud bez projevů alergie. Onemocněla diseminovanou encefalomyelitidou.Všechny novinky