Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Tracheobronchomalacie u dětí s hvízdavým dechem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.3.2010

Tracheobronchomalacie u dětí s hvízdavým dechem

Opakované hvízdavé bronchitidy nejsou v dětství vzácné a často vedou k diagnóze astmatu. U některých dětí však ani intenzivní léčba inhalačními kortikoidy a bronchodilatancii nevede k ústupu obtíží. Příčiny tohoto stavu jsou tedy jiné, než je zánět průdušek.

Děti, které neodpovídají na léčbu a stále hvízdají, ale přitom jsou jinak zdravé a prospívají, jsou někdy nazývány "happy wheezers". Příčina jejich hvízdání může být nikoliv zánětlivá, ale mechanická. Zkušenosti z bronchoskopií u těchto dětí ukazují, že u většiny z nich se jedná o tzv. primární tracheomalacii, která může imitovat klinické nálezy u astmatu.

Tracheomalacie je definována jako dynamické zúžení průsvitu trachey o více než 50 % při klidném spontánním dýchání. Lékaři z Padovy vyšetřovali děti mladší 3 let, které nereagovaly na léčbu inhalačními steroidy a bronchodilatancii ani na 2 kúry celkově podávaných steroidů a opakovaně nebo trvale hvízdaly. Opakované hvízdání je definováno jako minimálně 3 epizody hvízdavé bronchitidy v posledních 6 měsících, trvalé je definováno jako příznaky trvající po většinu dnů v týdnu během posledních 3 měsíců nebo úplně nemizící mezi jednotlivými epizodami.

Účastníkům studie byla provedena flexibilní bronchoskopie při sedaci propofolem. Z celkového počtu 33 dětí bylo 12 odesláno k vyšetření s diagnózou "happy wheezer". Primární tracheobronchomalacie byla nalezena u 14 dětí, kdy 9 bylo právě ze skupiny s odesílající diagnózou "happy wheezer".

Podkladem primární tracheobronchomalacie je zeslabení stěny trachey nebo i bronchů, které způsobuje jejich kolaps během exspirace. U většiny dětí dojde během růstu ve 2 až 3 letech ke spontánní úpravě. Incidence této poruchy je odhadována na 1:2 100 a zůstává zatím často nediagnostikována. Pacienti jsou tak zbytečně zatěžováni léčbou inhalačními i celkovými steroidy.

U jinak zdravě vyhlížejících dětí s opakovanými epizodami hvízdání, které nereagují ani na běžnou antiastmatickou léčbu, je nutné pomýšlet na možnou tracheobronchomalacii a provést flexibilní bronchoskopii. Správná diagnóza je ušetří zbytečné a neúčinné léčby.

(van)

Zdroj: E. Baraldi, S. Donegà, S. Carraro, M. Farina, A. Barbato, C. Cutrone: Tracheobronchomalacia in wheezing young children poorly responsive to asthma therapy. Allergy 2009, publikováno on-line před tiskem dne 17. prosince 2009. DOI: 10.1111/j.1398-9995.2009.02289.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lokální tvorba cytokinů a klinické příznaky u dětí s alergickou rýmou při různé léčbě

Alergická rýma je globální zdravotní problém. Její výskyt se pohybuje od 9 do 42 % populace. Nejčastější je u dětí, trpí jí až 40 % adolescentů. Není to onemocnění smrtelné, ale má celou řadu komplikací, jako je chronický zánět dutin, porucha funkce Eustachovy trubice a z toho plynoucí onemocnění středního ucha, poruchy spánku, trvalé dýchání ústy a prokazatelný negativní vliv na astma.

Spojitost mezi ekzémem, astmatem, hladinami alergických protilátek a depresemi u dospělých

Atopie je vloha tvořit alergické protilátky. Některými autory bývá spojována také se zvýšenou náchylností k depresím. Jaký je vztah přímo hladiny alergických protilátek a deprese, ale zatím nikdo nezkoumal.

Zlepšení příznaků alergie po léčbě desloratadinem – observační studie

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2007 postihuje alergická rýma 16–40 % obyvatel, výskyt astmatu a atopického ekzému je 6–15 %. Příznaky alergické rýmy a konjunktivitidy, jako jsou svědění, slzení, kýchání či ucpaný nos, nejsou sice život ohrožující, ale výrazně zhoršují kvalitu života pacientů.Všechny novinky