Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Tlumení svědění pomocí vysokých dávek antihistaminik

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 29.10.2010

Tlumení svědění pomocí vysokých dávek antihistaminik

Léčba příčiny chronického pruritu není vždy možná, a tak je nutná symptomatická léčba. Ke standardním lékům používaným k léčbě svědění patří antihistaminika. Jejich účinnost je ale při podávání běžných doporučených dávek malá.

Němečtí lékaři zkoumali účinek kombinací antihistaminik a zvýšené dávky jednoho antihistaminika – desloratadinu – na svědění u pacientů s chronickým pruritem různé etiologie. Celkem 67 pacientů bylo rozděleno do 3 skupin a léčeno kombinací dvou nebo tří antihistaminik nebo čtyřnásobnou dávkou desloratadinu, než je dávka běžně doporučovaná.

Při kombinaci dvou antihistaminik pociťovalo úlevu 43,8 % pacientů, při kombinaci tří antihistaminik to bylo 68,4 % pacientů a při léčbě vysokými dávkami samotného desloratadinu to bylo 76,9 % pacientů. Vedlejší účinky léčby byly vzácné ve všech skupinách, bez rozdílu podávané léčby.

Výsledky studie prokázaly výrazné potlačení svědění při podávání vysokých dávek nesedativního antihistaminika druhé generace – desloratadinu. Kombinace dvou nebo tří různých antihistaminik nebyla účinnější a z hlediska možných vedlejších účinků je lépe použít vyššího dávkování jednoho léku než kombinace několika léků, které mohou mít nepředvídatelné interakce.

(van)

Zdroj: Schulz S, Hautartzt, 2009, 60, 564–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kouření matky v těhotenství a astma u dětí

Kouření matky v těhotenství je škodlivé a způsobuje řadu komplikací – předčasný porod, předčasné odlučování placenty, zpomalení růstu plodu, syndrom náhlého úmrtí dítěte. Také mentální schopnosti dítěte a školní výkonnost jsou zhoršené. Vývoj a funkce plic jsou rovněž při kouření matky v těhotenství nebo při pasivním kouření dítěte po porodu ohroženy.

Fatální následky alergické rýmy

Alergická rýma postihuje 500 milionů pacientů na celém světě. Často se vyskytuje v kombinaci a astmatem. Pokud není léčena, výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů a komplikuje také léčbu astmatu. Možnost úzdravy je většinou malá, pacienta ale správně vedenou léčbou dokážeme zbavit obtíží. Onemocnění také nezkracuje délku života, přesto však může mít pro některé lidi fatální následky.

Bezpečnost a účinnost desloratadinu při léčbě sezonní alergické rýmy a chronické kopřivky

Alergická rýma a chronická kopřivka jsou běžné nemoci, které významně zhoršují kvalitu života pacientů. Lékem první volby jsou v současnosti u těchto pacientů antihistaminika druhé generace.Všechny novinky