Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Těžké astma spojené s přecitlivělostí na alergeny hub

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 21.8.2009

Těžké astma spojené s přecitlivělostí na alergeny hub

Přibližně u 60 % pacientů s těžkým astmatem spojeným s přecitlivělostí na alergeny hub vede podání fungicidních látek ke zlepšení. Vyplývá to ze studie, kterou uspořádali britští lékaři. Sdělení vyšlo v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Tým vědců pod vedením Davida Fenninga z univerzity v Manchesteru sledoval 58 subjektů s alergickým astmatem na podkladě přecitlivělosti na alergeny hub (SAFS – z angl. severe astha with fungal sensitization). Pacienti byli léčeni po dobu 32 týdnů antimykotikem itrakonazolem nebo placebem, poté ještě byli sledováni dalších 16 týdnů. Hodnotila se změna v hladinách celkového IgE, spirometrické parametry a také skórované výsledky z dotazníků týkajících se astmatu (Asthma Quality of Life Questionnaire – AQLQ) a projevů rýmy.

Průměrné zlepšení v AQLQ skóre bylo při léčbě antimykotikem +0,85 bodu, ve skupině léčené placebem ke zlepšení nedošlo (−0,01 bodu). Obdobně tomu bylo i u skóre hodnotícího rinitidu. V pokusné skupině bylo zaznamenáno také zlepšení hodnot PEF a poklesu hladin celkového IgE, která v kontrolní skupině naopak stoupla. Při hodnocení kvality života došlo k výraznému zlepšení u přibližně 60 % pacientů.

Studii muselo kvůli vedlejším účinkům itrakonazolu ukončit předčasně 7 pacientů, nicméně žádné vedlejší účinky nebyly klasifikovány jako závažné.

(jin)

Zdroj: Am J Respir Crit Care Med. 2009; 179: 11–18.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence astmatu a alergií u dětí narozených po fertilizaci in vitro

V posledních desetiletích narostl počet alergiků a astmatiků, a to zejména ve vyspělých zemích. O příčině tohoto jevu se stále spekuluje a hledají se různá vysvětlení. Úlohu hraje jistě změna prostředí a životního stylu. Tyto faktory ovlivňují dítě již i prenatálně.

Adenotomie v časném dětství a riziko astmatu

Opakované rýmy během dětství, větší počet sourozenců a vyrůstání na farmě jsou do určité míry ochrannými faktory před rozvojem alergií a astmatu. Podstatou je nejspíše stimulace vhodnými bakteriálními produkty a složkami, zejména endotoxinem, v době, kdy se imunitní systém vyvíjí. Je tak nastolena rovnováha imunitní odpovědi.

Účinek loratadinu na rýmu vyvolanou požitím červeného vína

U některých lidí vyvolává pití červeného vína příznaky rýmy a ucpaného nosu. Patofyziologický podklad tohoto jevu není přesně znám.Všechny novinky