Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Těhotenství prožité na farmě může být prevencí rozvoje alergie u dítěte

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 9.10.2009

Těhotenství prožité na farmě může být prevencí rozvoje alergie u dítěte

Jedním ze slibných modelů přirozené prevence alergie je pobyt – zejména v útlém dětství – na venkově, na farmě. Život v tomto prostředí od narození a po dobu časného dětství zajišťuje kontakt vyvíjejícího se imunitního systému dítěte s mikroby, kterými jsou osídlena hospodářská zvířata. Tento impulz podporuje vývoj regulačních lymfocytů, které potom zajišťují rovnováhu imunity. Proto později nedochází k rozvoji alergie ani autoimunitních onemocnění.

Z dosud provedených studií vyplývá, že takováto stimulace by mohla být účinná již během těhotenství a ovlivňovat pozitivně imunitu vyvíjejícího se plodu. Vědci proto sledovali 84 těhotných žen z jižního Německa. Celkem 22 z nich žilo nejméně 1 rok před otěhotněním a během celého těhotenství na farmě a přicházelo do častého kontaktu s hospodářskými zvířaty.

Po porodu byla se souhlasem matek vyšetřena pupečníková krev všech dětí. Byly z ní izolovány lymfocyty a po stimulaci mitogeny, bakteriálními produkty a alergeny byl sledován vývoj a funkce regulačních lymfocytů. U dětí, které se narodily matkám z farmářského prostředí, se vyvíjelo více regulačních lymfocytů a po stimulaci tvořily tyto lymfocyty méně proalergických cytokinů v porovnání s lymfocyty dětí matek, které žily ve stejném regionu, ale nikoliv na farmě.

Uvedené nálezy podporují hypotézu o příznivém protialergickém vlivu, který má stimulace imunity matky na vývoj imunity plodu. Již během těhotenství, transplacentárně, tak může imunitní reakce matky ovlivnit vývoj imunity plodu. Tento efekt byl ještě výraznější u matek, které konzumovaly během těhotenství domácí mléčné produkty.

Život na farmě a kontakt se zvířaty však neznamená, že nejsou dodržována základní hygienická pravidla tak, aby nedošlo k infekci matky a plodu.

(van)

Zdroj: Schaub B. a spol., JACI, 2009, 123, No 4, s.774–82.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv podávání vybraných probiotických kmenů na rozvoj atopického ekzému

Alergická onemocnění jsou v dětství velmi častá a počty alergiků ve vyspělých zemích stále narůstají. Lékaři a vědci proto usilují o nalezení vhodných preventivních opatření. Tzv. hygienická hypotéza spekuluje o tom, že rozvoj alergií je spojen s nedostatečnou nebo nevhodnou mikrobiální stimulací v časném dětství.

Intranazální kortikosteroidy a adrenální suprese

Alergická rýma patří k běžným chronickým onemocněním a často se vyskytuje současně s dalšími alergickými chorobami, jako jsou astma a atopická dermatitida.

Exacerbace astmatu během prvního trimestru těhotenství zvyšuje riziko kongenitálních malformací plodu

Astma je časté chronické onemocnění, které postihuje i 3–12 % těhotných žen. Cílem léčby astmatu je udržení plné kontroly nad příznaky a zabránění akutním exacerbacím. Ty nejsou u těhotných vzácné, u žen s mírným astmatem je během těhotenství hospitalizováno pro exacerbaci astmatu průměrně 2,3 % pacientek, u těžkých astmatiček to je až 26,9 % žen.Všechny novinky