Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Studie pacientů s alergickou rinitidou: úroveň jejich znalostí a očekávání, preference a strach z vedlejších účinků léčby

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.7.2012

Studie pacientů s alergickou rinitidou: úroveň jejich znalostí a očekávání, preference a strach z vedlejších účinků léčby

Navzdory vysoké prevalenci alergické rinitidy (AR) a existenci postupů léčby založených na důkazech se ví jen málo o úrovni pacientových znalostí, jeho očekáváních, preferencích léčby a o strachu z jejích vedlejších účinků. Cílem této studie je větší porozumění faktorům, které jsou závislé na pacientovi.

Metodika:

Tato průřezová studie zahrnovala dostupný vzorek 170 pacientů ve věku 18 až 60 let s rinitidou a klinickým podezřením na alergii. Všichni pacienti byli z oddělení otorhinolaryngologie a alergologie v belgickém Leuvenu. Informace o úrovni znalostí pacientů, jejich očekáváních, preferencích a o strachu z vedlejších účinků léčby byly získány pomocí dotazníku, který byl vytvořen pro účely této studie. Ze studie byli vyloučeni všichni neholandsky mluvící pacienti, stejně jako pacienti s testy na alergii v anamnéze a podobně i pacienti užívající orální antihistaminovou léčbu. Pacienti byli požádáni, aby vyplnili dotazníky před provedením prick testů, takže si při vyplňování nebyli vědomi záměru dotazníku.

Výsledky:

Ze všech pacientů udalo jen 22 % (38/170), že mají znalosti o protialergické léčbě. Z pacientů s rinitidou očekávalo 40 % (55/170), že bude vyléčeno předepsanou léčbou, zatímco 43 % (73/170) pacientů očekávalo potlačení alergických symptomů. Nejvíce preferovaným způsobem užití protialergického léčiva byl v 30 % (52/170) nosní sprej, který byl následován orální léčbou v 24 % (42/170), kombinovanou léčbou v 16 % (30/170) a injekční léčbou v 15 % (27/170). Více pacientů by raději zvolilo kombinovanou léčbu s postupným snižováním dávek (31 %; 53/170) než monoterapii s postupným zvyšováním dávek (20 %; 34/170). Strach z vedlejších účinků pacienti udali hlavně u kortikosteroidů (48 %) a méně pak u antihistaminik (33 %), antagonistů leukotrienů (21 %) a nejméně u imunoterapie (19 %).

Závěr:

Pacienti léčeni pro rinitidu mají vysoká očekávání od protialergické léčby, preferují nosní sprej před orální léčbou, preferují kombinovanou léčbu před monoterapií a obávají se nežádoucích účinků protialergické léčby.

(dak)

Zdroj: Hellings P. W. et al.: Explorative study on patients' perceived knowledge level, expectations, preferences and fear for side effects for treatment for allergic rhinitis. Clin Transl Allergy. 2012 May 29; 2 (1): 9; doi: 10.1186/2045-7022-2-9 - Publikováno on-line.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mometazonfuroát v práškovém inhalačním systému v léčbě bronchiálního astmatu

Základním parametrem efektivity léčby bronchiálního astmatu je stupeň kontroly astmatických projevů. Nedostatečná kontrola vede k častým exacerbacím, zvýšené spotřebě záchranné medikace a zhoršení kvality života.

Doplňky stravy v léčbě alergických onemocnění – prospívají, nebo škodí?

Díky masivní reklamě si alternativní léčebné postupy a doplňkové způsoby léčby našly cestu k řadě pacientů alergologických ambulancí.

Praktická vodítka v diagnostice bronchiálního astmatu

Stanovení diagnózy astmatu bronchiale je při prvním kontaktu s pacientem často komplikováno řadou otazníků. Ne vždy je klinický obraz onemocnění jednoznačný, některé klinické projevy mohou u nemocných zcela chybět nebo se průvodní příznaky překrývají s klinickým obrazem jiných chorob.Všechny novinky