Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Stres matky ovlivňuje vliv roztočů na marker astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.9.2008

Stres matky ovlivňuje vliv roztočů na marker astmatu

Vědci z harvardské univerzity zjistili, že stresované matky, přestože nejsou vystaveny roztočům ve své domácnosti, mají zvýšené hladiny určitého ukazatele astmatu. Ten zvyšuje riziko tohoto onemocnění u jejich nenarozených dětí. Závěry své studie výzkumníci uveřejnili v časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Výsledky studie její autoři prezentovali na Mezinárodní konferenci pořádané American Thoracic Society. Vysvětlili zde spojitost mezi matčiným stresem během těhotenství, expozicí prachu a roztočům a hladinou imunoglobulinu E (IgE) v pupečníkové krvi u celkem 387 dětí. Sledované osoby byly zahrnuty do rozsáhlé prospektivní studie týkající se prenatální a časné poporodní expozice a rizika astmatu s názvem ACCESS (Asthma Coalition on Community, Environment, and Social Stress).

U sledovaných osob vědci zjišťovali věk, úroveň vzdělání, národnost, přítomnost kouření a atopii v anamnéze. Vysoká expozice roztočům byla definována jako 2 mg/g a více, střední byla mezi 0,02 a 2 mg/g a nízká jako 0,02 mg/g a méně. Množství roztočů bylo sledováno v ložnicích těhotných žen. Hladina stresu byla u matek zjišťována pomocí specializovaného dotazníku.

Bylo zajímavé, že účinek stresu (finanční problémy, vztahy) byl více znatelný ve skupině s nízkou expozicí roztočům. Podle autorů studie má stres nepřímý vliv. Způsobuje, že buňky jsou více citlivé a propustnější. Pouhé omezení roztočů proto při prevenci astmatu nepomůže.

Vědci mají nyní v plánu prospektivně sledovat narozené děti a zjišťovat, zda se u nich projeví příznaky astmatu. V rámci dalších studií výzkumníci plánují analyzovat spojitosti mezi stresem a dalšími alergeny.

(sys)

Zdroj: Am J Respir Crit Care Med 2008;177(suppl):A231.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antagonisté histaminového H1 receptoru inhibují nukleární faktor kappaB a aktivátorový protein-1 mechanismem na H1 receptoru závislým i nezávislým

Blokátory H1 receptoru jsou používány v léčbě akutních příznaků alergických reakcí prvního typu.

Plicní funkce jsou během atak astmatu zhoršovány obezitou

Dynamická hyperinflace plic, která následuje po podání metacholinu, je větší u obézních astmatiků nežli u astmatiků neobézních. Takové je zjištění vědců z University of Otago v Dunedin.

Rýma většinou provází obtížně kontrolovatelné astma

Pacienti se zhoršenou odpovědí na léčbu astmatu mají většinou středně silnou až silnou rýmu. To zjistili vědci z Universidade Federal de Bahia a své výsledky prezentovali v květnovém čísle časopisu Allergy.Všechny novinky