Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Spojitost mezi ekzémem, astmatem, hladinami alergických protilátek a depresemi u dospělých

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 27.2.2010

Spojitost mezi ekzémem, astmatem, hladinami alergických protilátek a depresemi u dospělých

Atopie je vloha tvořit alergické protilátky. Některými autory bývá spojována také se zvýšenou náchylností k depresím. Jaký je vztah přímo hladiny alergických protilátek a deprese, ale zatím nikdo nezkoumal. Informace o vztahu astmatu, ekzému a deprese rovněž chybí. Astma i ekzém se vyvíjejí nejčastěji právě na podkladě atopie, ale jsou známy také jejich neatopické formy, které mají shodné projevy, ale podstata není na podkladě zvýšené tvorby alergických protilátek.

Lékaři z Tchaj-wanu provedli studii u 4 053 občanů starších 20 let. Účastníci odpovídali jednak na dotazníky určené k odhalení deprese a jednak na dotazníky se zaměřením na výskyt ekzému a astmatu. Atopie u nich byla určena na základě stanovení zvýšené hladiny alergických protilátek alespoň proti jednomu z 19 základních inhalačních a potravinových alergenů. Kouření cigaret, jako další z možných ovlivňujících faktorů, bylo prokázáno stanovením hladiny kotininu v séru. Kotinin je metabolit nikotinu, který je nacházen v krvi aktivních i pasivních kuřáků.

Celkem 44 % účastníků mělo prokázanou atopii. Vztah atopie k depresi nebo korelace výše hladiny alergických protilátek a deprese nebyly statisticky prokázány. Atopický i neatopický ekzém ale byly spojeny se zvýšeným rizikem deprese. Atopické astma bylo spojeno rovněž se zvýšeným rizikem deprese, neatopické astma nikoliv.

Výsledky ukazují, že zvýšená náchylnost k depresi není vyvolaná přítomností alergických protilátek, ale spíše typem onemocnění. Ekzematici trpí svěděním, kosmetickými problémy, nespavostí a je jedno, zda je ekzém atopický (tj. je prokázána tvorba alergických protilátek), nebo ne. Rozdíl v tendenci k depresi u atopického a neatopického astmatu je vysvětlován tím, že atopické astma začíná většinou brzy v dětství a pacienti jsou jako děti často hospitalizováni.

(van)

Zdroj: Yang, Y. W. a spol.: Associations among eczema, asthma, serum immunoglobulin E and depression in adults: a population-based study. Allergy, 2009. Publikováno on-line dne doi: 10.1111/j.1398-9995.2009.02249.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zlepšení příznaků alergie po léčbě desloratadinem – observační studie

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2007 postihuje alergická rýma 16–40 % obyvatel, výskyt astmatu a atopického ekzému je 6–15 %. Příznaky alergické rýmy a konjunktivitidy, jako jsou svědění, slzení, kýchání či ucpaný nos, nejsou sice život ohrožující, ale výrazně zhoršují kvalitu života pacientů.

Profesní kontaktní alergie na lišejníky

V lišejnících žijí v symbióze řasy a houby. Je jich popsáno cca 19 000 druhů, z toho téměř desetina se nachází ve Skandinávii.

Atopici mají zvýšené riziko invazivních pneumokokových onemocnění

Streptococcus pneumonie je celosvětově nejčastějším vyvolavatelem smrtelných infekčních onemocnění v rozvinutých i rozvojových zemích. Ročně na pneumokokovou infekci zemře na celém světě 1 milion dětí pod 5 let věku. Kromě invazivních pneumokokových onemocnění, jako jsou meningitida a sepse, je pneumokok také nejčastějším vyvolavatelem pneumonií a velice častým vyvolavatelem otitid.Všechny novinky