Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Specifická imunoterapie v léčbě dětí s potravinovými alergiemi

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 17.2.2008

 Specifická imunoterapie v léčbě dětí s potravinovými alergiemi

Děti s perzistující potravinovou alergií mohou být léčeny specifickou indukcí orální tolerance. Vyplývá to z výsledků studie, kterou publikovali němečtí vědci v listopadovém vydaní odborného časopisu Allergy.

Podle autorů se potravinová alergie týká 2–3 % dospělé populace a až 6 % všech dětí. Metoda specifické indukce orální tolerance (SOTI – specific oral tolerance induction) spočívá v kontrolované expozici zvyšujícím se dávkám alergenu. Tato kauzální terapie může pacientům zlepšit kvalitu života a snížit riziko nežádoucích reakcí po náhodném požití alergizující potraviny.

Lékaři rozdělili skupinu 45 dětí s potravinovou alergií na mléko či vaječný bílek do dvou skupin. V experimentální skupině dětem podávali mléko či lyofilizované vaječné proteiny ve zvyšující se dávce, v kontrolní skupině naopak alergeny zcela eliminovali. Po přibližně 21 měsících byl u všech subjektů proveden expoziční test, přitom u dětí z experimentální skupiny mu ještě předcházela dvouměsíční eliminační doba, aby bylo možno zjistit, zda má léčba metodou SOTI trvalejší účinek.

Permanentní tolerance alergenu byla prokázána u 36 % subjektů v kontrolní skupině, ve třetině případů šlo o toleranci běžného příjmu v potravě. Dalších 16 % dětí bylo schopno stravu tolerovat jen částečně. Terapie SOTI se projevila u většiny (více než 80 %) pacientů mírnými nežádoucími účinky, které bylo vždy možno snadno zvládnout podáním antihistaminik. V kontrolní skupině bylo celkem 35 % dětí schopno tolerovat stravu jen částečně či úplně.

Při korelaci účinnosti SOTI s hodnotami specifických IgE před léčbou bylo zjištěno, že míra benefitu z terapie SOTI je nejvyšší u dětí s málo či jen středně zvýšenými koncentracemi těchto protilátek.

(jin)

Allergy 2007;62:1261–1269.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin zmírňuje svědění u pacientů s chronickou kopřivkou

Kopřivka většinou naštěstí odezní během několika dní, u někoho však projevy přetrvávají déle. O chronické kopřivce hovoříme v situacích, kdy projevy trvají déle než 6 týdnů.

Dětské astma a bakteriální kolonizace dýchacích cest ve věku jednoho měsíce

Některé nálezy při vyšetření průdušek u malých dětí s opakovanými epizodami těžké expirační dušností a hvízdání signalizují možnou souvislost s kolonizací určitými druhy bakterií.

Parazité městských holubů – zdravotní rizika pro člověka

Městské populace zdivočelých holubů se skládají z potomků holuba skalního (Columba livia), žijícího v západní a jižní Evropě, severní Africe a Přední Asii.Všechny novinky