Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Špatně kontrolované astma před hospitalizací a po ní

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.8.2008

Špatně kontrolované astma před hospitalizací a po ní

Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní. Vyplývá to ze studie amerických vědců pod vedením Dr. Richarda Lenhardta z univerzity v Chicagu, která byla publikována v březnovém čísle odborného časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology.

Lékaři ve své studii hodnotili tíži symptomů u 225 dospělých astmatiků, kteří byli hospitalizováni v jednom ze šesti oddělení akutní péče ve státě Illinois. Symptomatika astmatu před hospitalizací byla zjištěna pomocí dotazníku, projevy choroby po propuštění byly ověřovány telefonicky s měsíčním odstupem.

Symptomy klasifikující astma jako perzistující byly před hospitalizací přítomny u 85,8 % pacientů, jeden měsíc po propuštění byly stále přítomny u 84,9 % pacientů. Mezi pacienty s perzistujícím astmatem před přijetím byly inhalační kortikoidy používány v 54,4 % případů. U pacientů s příznaky svědčícími pro perzistující astma po propuštění byly inhalační kortikoidy použity v 73,8 % případů.

Při propouštění lékaři prakticky polovině pacientů (49,4 %) s perzistující symptomatikou doporučovali inhalační kortikoidy. Procento relapsů při kontrole po propuštění dosáhlo 26,4 %. Přibližně desetina pacientů (9,6 %) musela být krátce po propuštění opět hospitalizována.

(jin)

Zdroj: Ann Allergy Asthma Immunol. 2008; 100: 237–243.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Urychlená "cluster" imunoterapie glutaraldehydem modifikovanou směsí trav vede ke zlepšení nosního provokačního testu již za 2,3 měsíce

Imunoterapie alergenem je účinná a poměrně bezpečná léčba alergických respiračních onemocnění, která jsou vyvolána inhalací pylů trav.

U dospělých a dětí s mastocytózou je riziko anafylaxe rozdílné

Vědci z univerzity v Mnichově zjistili, že u dětí s mastocytózou je riziko těžké anafylaxe vyšší pouze u pacientů s rozsáhlými projevy nemoci na kůži, zatímco dospělí pacienti mají toto riziko zvýšené všichni.

Dlouhodobé sledování dětí užívajících topické intranazální steroidy pro hypertrofickou adenoidní vegetaci

V minulosti bylo dosaženo povzbudivých krátkodobých výsledků u dětí s hypertrofickou adenoidní vegetací podáváním intranazálního steroidu. Dosud ale chybí údaje o dlouhodobém účinku takovéto léčby.Všechny novinky