Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Souvislost mezi alergickou rýmou a pozdějším rozvojem depresivní poruchy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.10.2012

Souvislost mezi alergickou rýmou a pozdějším rozvojem depresivní poruchy

Populační kohortová studie případů a kontrol provedená na Tchaj-wanu ukázala souvislost mezi přítomností alergické rýmy v časné adolescenci a rozvojem depresivní poruchy v následujících 10 až 14 letech.

Vztah mezi výskytem alergické rýmy a depresivní poruchy hodnotila již řada průřezových studií. Autoři této populační studie se pokusili určit časovou souvislost rozvoje depresivní poruchy u osob s alergickou rýmou. Vyšli z předpokladu, že alergická rýma v období dospívání zvyšuje riziko rozvoje depresivní poruchy v pozdějším životě.

Do studie bylo zařazeno 1 673 dospívajících ve věku 12–15 let, kteří měli v letech 1996 až 2000 alergickou rýmu, a zdraví jedinci odpovídajícího věku a pohlaví jako kontroly. Zjišťovány byly případy velké depresivní poruchy a jakékoliv depresivní poruchy, které byly léčeny farmakoterapeuticky a vyskytly se až do konce sledování 31. prosince 2010.

U osob, které měly v době dospívání alergickou rýmu, byla zjištěna vyšší prevalence velké deprese (2,5 % vs. 1,2 %, p < 0,001) i jakékoliv depresivní poruchy (4,9 % vs. 2,8 %, p < 0,001) v pozdní adolescenci nebo na začátku dospělosti než u kontrol. K rozvoji velké deprese nebo jakékoliv depresivní poruchy došlo u osob s alergickou rýmou dříve než u zdravých kontrol (p = 0,038, resp. p = 0,002). Po úpravě na místo bydliště a průvodní alergické choroby znamenala přítomnost alergické rýmy v adolescenci vyšší riziko pro rozvoj velké deprese (poměr rizik [HR] = 1,59) a jakékoliv depresivní poruchy (HR = 1,42).

Jedná se o první kohortovou studii případů a kontrol, která ukázala vztah mezi přítomností alergické rýmy v časné adolescenci a rozvoje depresivní poruchy na konci dopívání nebo v časné dospělosti. Podle těchto výsledků je možné, že alergická reakce hraje významnou úlohu při rozvoji deprese.

(zza)

Zdroj: Chen M. H., Su T. P., Chen Y. S., et al. Allergic rhinitis in adolescence increases the risk of depression in later life: A nationwide population-based prospective cohort study. J Affect Disord. 2012 Aug 10. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hladina interleukinu 18 a bronchiální hyperreaktivita u pacientů se sezónní alergickou rýmou

Srovnávací studie se 63 pacienty ukázala, že bronchiální hyperreaktivita je u osob se sezónní alergickou rýmou spojena se zvýšenou hladinou interleukinu 18 (IL-18) v období přirozené expozice travním pylům.

Montelukast u předškolních dětí

Na konci června 2012 byl publikován aktuální přehled studií s montelukastem při léčbě předškolních děti s astmatem bronchiale.

Bromotyrosin v moči − nový ukazatel kontroly astmatu u dětí

Snaha o co nejdokonalejší kontrolu astmatu u dětí stále ztroskotává na ne příliš spolehlivých diagnostických metodách (laboratorní a spirometrické testování). Vědci z Clevelandu se proto rozhodli ověřit potenciál urinárního bromotyrosinu v této indikaci.Všechny novinky