Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Současný stav vývoje rekombinantních alergenů pro imunoterapii

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 21.2.2011

Současný stav vývoje rekombinantních alergenů pro imunoterapii

Subkutánně podávaná imunoterapie je dobře zdokumentovaná léčba alergické rinitidy a astmatu. Většina nevýhod této léčby je způsobena nízkou kvalitou přírodních extraktů. Imunoterapie využívající rekombinantní alergeny tyto nevýhody minimalizuje a je nadějí pro alergiky do budoucna.

Přírodní, nebo rekombinantní?

Alergenspecifická imunoterapie je založena na podávání extraktů, které obsahují přírodní alergeny v malých koncentracích. Tyto extrakty jsou komplexní směsí alergenů, ale ne všechny mají pevně danou charakteristiku. Naproti tomu nynější schopnost produkovat rekombinantní alergeny dovoluje používat v léčbě přesně definované molekuly, tím pádem extrakty s trvalou farmaceutickou kvalitou a vzhledem k jednodušší výrobě navíc v masovém měřítku. Nealergenní proteiny mohou být v procesu výroby vyřazeny.

Rekombinantní alergeny nejen pro testy, ale i pro léčbu

Během posledního desetiletí byly obhajovány potenciální výhody genetického inženýrství v diagnostice i léčbě, tedy produkci nových testů k prokázání konkrétní alergie i léčbě zaměřené na přesný vyvolávající alergen. Diagnostické testy založené na hlavních alergenech nejčastějších zdrojů alergií jsou již dnes dostupné. Imunoterapie je však stále založena na přírodních extraktech alergenů. Díky pokroku v molekulární genetice a biologii vstoupily do fáze klinického testování i novinky pro budoucí léčbu alergií – vakcíny založené na rekombinantních alergenech a rekombinantní hypoalergenní deriváty.

Ve výzkumu zaznamenala rekombinantní imunoterapie nebývalý úspěch

Důkaz fungování tohoto konceptu a jeho klinickou účinnost popisují dvě poslední studie zabývající se tímto tématem. První výzkum prokázal 40% snížení závažnosti alergických projevů při použití imunoterapie založené na rekombinantních alergenech. Druhý výzkum srovnával komerční extrakt s rekombinantním. Klinická účinnost při snížení projevů alergie v tomto případě dosahovala 60 %. Další výzkum používající hypoalergenní deriváty takový účinek neprokázal a byl spjat s vyšší četností vedlejších účinků.

Naděje pro blízkou budoucnost

Výhody použití rekombinantních alergenů v imunoterapii namísto přírodních extraktů jsou zřejmé. Klinická i imunogenní účinnost geneticky navržených alergenů je vysoká, nyní zbývá už jen prokázat jejich bezpečnost. Naopak rekombinantní hypoalergenní molekuly (peptidy, oligomery, fragmenty aj.) nedokázaly naplnit očekávání. Vzhledem k časové náročnosti dalších fází klinického testování ale nemůžeme bohužel s těmito novinkami počítat dříve než za dva roky.

(ercp)

Zdroj: Pauli G, Malling HJ. The current state of recombinant allergens for immunotherapy. Curr Opin Allergy Clin Immunol 2010(Dec);10(6):575-581.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergie na beta-laktamová antibiotika u zdravotních sester

Alergie na beta-laktamová antibiotika nejsou v naší populaci ničím neobvyklým. V důsledku jejich zvyšujícího se počtu se lékaři musí často uchylovat k alternativní alergické terapii.

Objektivní hodnocení alergické a nealergické rinitidy u malých dětí

Alergická a nealergická rinitida patří mezi velmi častá dětská onemocnění, která mohou svým průběhem velmi znepříjemňovat běžný život.

Účinnost desloratadinu u perzistující alergické rinitidy

V roce 2001 byla alergická rinitida na základě tzv. ARIA guidelines (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma) rozdělena do čtyř kategorií podle závažnosti a doby trvání příznaků a také dopadu na kvalitu života pacientů.Všechny novinky