Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Směs probiotických oligosacharidů snižuje výskyt atopického ekzému během prvních šesti měsíců života

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 14.10.2008

Směs probiotických oligosacharidů snižuje výskyt atopického ekzému během prvních šesti měsíců života

Výskyt alergií v průmyslově vyspělých zemích stále roste. Je to známka odchylné imunitní reaktivity organismu.

Na vývoj imunity po narození má výrazný vliv střevní mikroflóra. Ta je ovlivněna složením stravy. V mateřském mléce je mnoho neutrálních oligosacharidů, které podporují růst bifidobakterií a laktobacilů.

Na základě znalostí o složení lidského mléka byla vytvořena směs 90 % galaktooligosacharidů s krátkým řetězcem (GOS) a 10 % fruktooligosacharidů s dlouhým řetězcem (FOS). Přidávání této směsi do výživy pro nedonošené i donošené děti vedlo k osídlení jejich střeva bakteriemi stejnými jako u kojených dětí. Italští lékaři zkoumali vliv této směsi na rozvoj atopického ekzému u dětí.

V prospektivní dvojitě zaslepené randomizované studii bylo sledováno 259 dětí s rizikem atopie. Se souhlasem rodičů dostávalo 102 nekojených dětí jako přídavek do stravy zkoumanou směs oligosacharidů a 104 nekojených dětí dostávalo jako přídavek placebo – maltodextrin.

Všechny děti byly ve třech a šesti měsících vyšetřeny, zda mají projevy atopického ekzému. U 98 dětí bylo také provedeno bakteriologické vyšetření stolice. V aktivní skupině se rozvinul atopický ekzém u deseti dětí, v kontrolní u 24. Střevní mikroflóra obsahovala u dětí z pokusné skupiny také významně více bifidobakterií než u dětí ve skupině druhé.

Výsledky studie poprvé prokázaly příznivý ochranný účinek prebiotik na rozvoj atopického ekzému u dětí s rizikem alergie. Přesný mechanismus tohoto účinku není zatím ještě plně objasněn, ale zdá se, že oligosacharidy ovlivňují postnatální vývoj imunity tím, že modulují složení střevní mikroflóry, a jsou tak nadějnými kandidáty pro primární prevenci alergie v dětství.

(van)

Zdroj: Moro G. Arch Dis Child 2006;91:814–819.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatem

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatem

Plicní funkce jsou při astmatu zhoršeny obezitou

Vědci z University of Otago v Dunedinu na Novém Zélandu zjistili, že u astmatiků je dynamická hyperinflace po podání metacholinu větší u obézních pacientů než u neobézních osob.

Stres matky ovlivňuje vliv roztočů na marker astmatu

Vědci z harvardské univerzity zjistili, že stresované matky, přestože nejsou vystaveny roztočům ve své domácnosti, mají zvýšené hladiny určitého ukazatele astmatu. Ten zvyšuje riziko tohoto onemocnění u jejich nenarozených dětí.Všechny novinky