Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Sérové koncentrace mikronutrientů a výskyt astmatu v dětském věku – výsledky studie PIAMA

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.3.2012

Sérové koncentrace mikronutrientů a výskyt astmatu v dětském věku – výsledky studie PIAMA

Dosavadní výzkum poukazuje na vliv stopových prvků na dětské astma, přičemž tato zjištění pochází zatím zejména z průřezových studií s využitím údajů o nutričním příjmu, které ale nejsou přesným ukazatelem nutričního stavu. Nizozemští vědci proto zjišťovali průřezové a prospektivní asociace mezi sérovými koncentracemi hořčíku, vitaminu D, selenu a zinku a prevalencí závažného astmatu, atopie a bronchiální hyperreaktivity (BHR) v dětství.

V rámci kohortové studie PIAMA (Prevention and Incidence of Asthma and Mite Allergy) měli vědci k dispozici sérové koncentrace živin u podskupiny čtyřletých (n = 372) a jiné podskupiny osmiletých dětí (n = 328). Roční dotazníky pak zjišťovaly prevalenci astmatu až do osmi let věku. Alergická senzibilizace byla hodnocena ve 4 a 8 letech věku a BHR v 8 letech věku. Data byla analyzována metodou logistické regrese a zobecněnými odhadovými rovnicemi.

Autoři nalezli konzistentní (nesignifikantní) inverzní asociaci mezi sérovými koncentracemi hořčíku a prevalencí astmatu. Sérové koncentrace vitaminu D naměřené ve 4 letech věku pak byly inverzně spojeny s astmatem ve věku 4–8 let (kupř. průřezová asociace mezi 3. vs. 1. tercilem koncentrace vitaminu D a závažným astmatem: OR 0,49; 95% CI: 0,25–0,95), zatímco koncentrace vitaminu D měřené v 8 letech věku byly pozitivně spojeny s astmatem ve věku 8 let (kupř. průřezová asociace mezi 3. vs. 1. tercilem koncentrace vitaminu D a závažným astmatem: OR 2,14; 95% CI: 0,67–6,82).

Výsledky této studie podporují tvrzení, že děti s vyšší sérovou koncentrací hořčíku onemocní astmatem s menší pravděpodobností. Asociace mezi sérovými koncentracemi vitaminu D a astmatem pak byly závislé na věku.

(mik)

Zdroj: van Oeffelen A. A. et al. Serum micronutrient concentrations and childhood asthma: the PIAMA birth cohort study. Pediatr Allergy Immunol. 2011, 22: 784–793; doi: 10.1111/j.1399-3038.2011.01190.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vztah alergenů ve vnitřních prostorách k astmatu – role kočičích alergenů

Vzduch ve vnitřních prostorách, jež obýváme, obsahuje široké spektrum částic, ty zahrnují různé cizorodé bílkoviny a také neorganické částice, které jsou často produktem kouření.

V dětství prodělané plané neštovice jsou spojeny se sníženým výskytem atopických onemocnění

Bylo prokázáno, že infekce virem varicella-zoster (wild-type varicella zoster, WTVZV) do osmi let věku má protektivní efekt na vznik atopické dermatitidy (AD) a astmatu.

Alergická rýma u plavců

Autoři italské studie zjistili u 79 % plavců s chronickou rýmou alergický zánět nebo neutrofilovou infiltraci nosní sliznice. Došli k závěru, že to může být dráždivá reakce na přímý kontakt s chlorem, protože zmírnění příznaků rýmy je možné dosáhnout při zamezení přímého styku nosní sliznice s chlorovanou vodou (nosní klip).Všechny novinky