Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rýma většinou provází obtížně kontrolovatelné astma

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 19.8.2008

Rýma většinou provází obtížně kontrolovatelné astma

Pacienti se zhoršenou odpovědí na léčbu astmatu mají většinou středně silnou až silnou rýmu. To zjistili vědci z Universidade Federal de Bahia a své výsledky prezentovali v květnovém čísle časopisu Allergy.

Pro objasnění spojitosti mezi těmito dvěma stavy vědci zahájili studii, do které zahrnuli celkem 557 pacientů s těžkým průběhem astmatu. Z nich mělo 31 % osob středně silnou až silnou rýmu, 54 % osob mělo mírnou rýmu a 15 % osob rýmou netrpělo.

Výsledky studie ukázaly, že pacienti se středně silnou až silnou rýmou v porovnání s ostatními pacienty ve studii více než třikrát častěji navštěvovali lékařskou pohotovostní službu první pomoci pro exacerbaci astmatu. Tato skupina pacientů také až 12krát častěji trpěla špatně kontrolovanou formou astmatu.

Tým lékařů zjistil pozitivní spojitost mezi závažností astmatu a rýmy a negativní spojitost s hodnocením kvality života pacientů.

Vědci ve své studii uvedli, že astma i rýma jsou jen různé manifestace stejného onemocnění dýchacích cest, proto stupeň závažnosti obou nemocí úzce koreluje.

(sys)

Zdroj: Allergy 2008;63:564–569.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zlepšení nosních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou léčených intranazálním kortikoidem mometazon furoátem

Alergická rýma je vzhledem k současnému výskytu nosních i očních příznaků správněji nazývána alergickou rinokonjunktivitidou.

Špatně kontrolované astma před hospitalizací a po ní

Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní.

Urychlená "cluster" imunoterapie glutaraldehydem modifikovanou směsí trav vede ke zlepšení nosního provokačního testu již za 2,3 měsíce

Imunoterapie alergenem je účinná a poměrně bezpečná léčba alergických respiračních onemocnění, která jsou vyvolána inhalací pylů trav.Všechny novinky