Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rýma v koupelně – kazuistika

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.6.2008

Rýma v koupelně – kazuistika

Dvacetiletá pacientka byla vyšetřována v alergologické ambulanci pro opakované epizody rýmy a kašle po ranní hygieně. Byla nekuřačka, v útlém dětství prodělala několik epizod hvízdavé dušnosti, dále byla zdráva. Popsané obtíže se u ní začaly objevovat necelý rok před vyšetřením.

Celkový zdravotní stav pacientky byl dobrý, pouze při vyšetření nosní sliznice bylo zjištěno lehké překrvení. V kožních testech byla prokázána reakce na roztoče a na hvězdnicovité, kam patří i heřmánek. Při zmínce o heřmánku si pacientka uvědomila, že její rodina před rokem začala kupovat toaletní papír s vůní heřmánku.

Proto byly provedeny testy přímo s alergenem heřmánku, které přinesly pozitivní výsledek. Nakonec byl proveden test přímo s toaletním papírem – opět pozitivní. U zdravých jedinců a alergiků na jiné alergeny byl tento test negativní. Po odstranění papíru z koupelny byla pacientka do několika dní bez obtíží.

Po měsíci byl proveden expoziční test. Když byla pacientka vyzvána, aby natrhala několik útržků z dotyčné role toaletního papíru, začala po pěti minutách kašlat, svědil ji nos a dostala vodnatou rýmu. Za 20 minut příznaky přešly. Navoněný toaletní papír byl definitivně odstraněn z domu a pacientka je dále bez obtíží.

Heřmánek je známý alergen, patřící mezi hvězdnicovité, a může zkříženě reagovat s mnoha dalšími alergeny, například i s břízou. Reakce bývají méně závažné, ale i život ohrožující. Navoněný toaletní papír v popisované kazuistice obsahoval heřmánkový extrakt, který patrně u pacientky-alergičky vyvolal i v takto malém množství alergickou odpověď organismu.

Tento případ alergických reakcí na navoněný toaletní papír je v písemnictví první a ojedinělý, a upozorňuje na záludnost alergických projevů, které mohou být vyvolány i zcela nepatrným kontaktem s alergenem. O jiných obtížích například charakteru kontaktní alergie se autoři u této pacientky nezmiňují, trpěla tedy patrně pouze respiračními příznaky.

(van)

Zdroj: Scala G. Int Arch Allergy Immunol 2006;139:330–331.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba antacidy v těhotenství zvyšuje riziko astmatu u dítěte

Pokud matka užívá během těhotenství antacida, vede to u jejího dítěte ke zvýšení rizika astmatu až o polovinu. Vyplývá to ze sdělení doktorky Elizabeth Yenové z bostonské nemocnice, které prezentovala ve Filadelfii na každoročním setkání Americké společnosti alergologů a imunologů.

Analýza bronchoalveolární laváže identifikuje podtyp astmatu

Vědci z lékařské fakulty při Texaské univerzitě v Galvestonu zjistili, že typ a množství exprese cytokinu v tekutině z bronchoalveolární laváže (BAL) může sloužit pro rozlišení různých podtypů astmatu a může v budoucnosti pomoci vybrat optimální léčbu.

Nosní sprej s mometazonfuroátem – přehled bezpečnosti a celkových nežádoucích účinků

Vývoj lékových forem obsahujících kortikoidy k místnímu podání na nosní sliznici vedl k omezování léčby celkově podávanými kortikoidy.Všechny novinky