Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rýma jako nezávislý rizikový faktor chronického kašle

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 6.9.2007

 Rýma jako nezávislý rizikový faktor chronického kašle

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků, se kterým pacient vyhledává lékaře. Mnoho klinických studií prokázalo koincidenci chronického kašle a rýmy. Tato souvislost však nikdy nebyla zkoumána prospektivně a z epidemiologického hlediska. Italští autoři proto k tomuto účelu využili údaje z Pisa Prospective Study.

Jedná se o pětiletou prospektivní studii, které se zúčastnilo 3865 dobrovolníků ve věku od patnácti let. Účastníci byli vyšetřeni na začátku a na konci sledovaného období. U všech byly provedeny prick testy, změřena hladina celkového a specifického IgE, a podstoupili metacholinový bronchoprovokační test. Pacienti dále vyplnili podrobný dotazník, zaměřený zejména na údaje o rýmě a kašli v období mimo nachlazení, zjištění astmatu diagnostikovaného lékařem, kouření a profesní expozici škodlivinám.

Kašel mimo nachlazení byl definován jako chronický, pokud trval po většinu dní po dobu tří měsíců v roce, a to opakovaně 2 roky po sobě. Při prvním vyšetření 1670 účastníků studie neuvádělo kašel mimo nachlazení. Celkem 299 z nich (18 %) ale uvádělo rýmu. Při druhém vyšetření s pětiletým odstupem již udávalo kašel 16 % účastníků z těch, kteří na začátku udávali rýmu, ale pouze 10 % z těch, kteří rýmu na začátku studie neměli. Po statistickém zpracování a vyloučení vlivu věku, pohlaví, astmatu, kouření a profesní expozice škodlivinám byla rýma významným a nezávislým rizikovým faktorem pro rozvoj chronického kašle.

Patogenetických mechanismů může být několik:

  • dráždění průdušek zatékajícím sekretem z nosu
  • nasobronchiální reflex, kdy při podráždění nosní sliznice dochází k reflexnímu podráždění průdušek cestou trojklaného nervu
  • při rýmě je také vyřazena filtrační schopnost nosu, a tak se do průdušek dostává nepředehřátý a suchý vzduch, který není zbaven drobných nečistot a zvýšeně dráždí bronchiální sliznici
  • u alergiků probíhá alergický zánět ve všech oddílech dýchacích cest, a tak pokud trpí alergickou rýmou, propaguje se tento zánět i do průdušek
Tato studie jako první prokazuje, že rýma je rizikovým faktorem pro kašel i u neastmatiků. Dosud uváděné tři nejčastější příčiny chronického kašle, tedy astma, gastroezofageální reflux a "postnasal drip", je nutné podle nových poznatků doplnit i o "pouhou" rýmu a zdůraznit zejména nutnost její léčby. Včasná a dostatečná léčba rýmy, ať už alergické, či nealergické, zabrání pozdějším vážnějším komplikacím, jako je chronický kašel nebo bronchiální astma.

(van)

Guerra a spol. Allergy 2005;60.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nežádoucí účinky alternativní mediciny

Alternativní medicína je stále populárnější v diagnostice a léčbě alergických onemocnění a některé studie prokázaly v určitých situacích její přínos.

Poučení z historie epidemií kontaktní dermatitidy

Kontaktní alergie postihuje téměř 20 % populace. K senzibilizaci dochází při styku kůže s nízkomolekulárními látkami, které se navazují na bílkoviny kůže a stávají se potom terčem buňkami zprostředkované imunitní reakce.

Epikutánní testy

Kontaktní alergie je z hlediska imunologie reakcí oddálené, buňkami zprostředkované přecitlivělosti. Je vyvolána přímým kontaktem s nízkomolekulárními látkami ze zevního prostředí.Všechny novinky