Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rychlá imunoterapie by mohla být nadějná v symptomatické léčbě alergie a astmatu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 27.2.2008

 Rychlá imunoterapie by mohla být nadějná v symptomatické léčbě alergie a astmatu

Rychlá desenzitizace po předchozí premedikaci vede k ekonomické i časové úspoře. Není ale bez rizika. Vyplývá to z prezentace, která zazněla v rámci 65. setkání ACAAI (American College of Allergy, Asthma and Immunology) v texaském Dallasu.

Lékaři z americké Indiany pod vedením doktora Williama Smitse pacienty nejprve předléčili kortikosteroidy a antihistaminiky, a pak jim ve dvou oddělených půldenních protokolech podali dávky alergenů v různém ředění. Finální dávky se pohybovaly v rozmezí 0,1–0,5ml roztoku v koncentraci 1:1000. Pacienti byli ve věku necelých dvou až 77 let a trpěli alergickou rýmou, astmatem či chronickou rhinosinusitidou. U všech byly zjištěny pozitivní reakce na subkutánní kožní testy s celoročními a sezonními alergeny.

Z celkem 2017 pacientů došlo k systémové reakci jen u 1,8 % pacientů (35), přitom o anafylaktický šok se jednalo jen v jednom případě. Pacientům byla po skončení druhého protokolu zavedena klasická specifická imunoterapie, jen s vyššími dávkami.

Rychlá desenzitizace je levnější a pro pacienty i v drtivé většině případů bezpečná. Nicméně riziko anafylaxe je při ní vyšší, a proto je nutné aplikovat ji s rozvahou a pod dohledem.

American College of Allergy, Asthma and Immunology 65th Annual Meeting. Předneseno 11.11. 2007.

(jin)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Elektronický detektor rozezná dech astmatika

Elektronický "nos", tedy detektor těkavých organických sloučenin ve vydechovaném vzduchu, je schopen rozlišit dech astmatika od dechu zdravého člověka.

Specifická imunoterapie v léčbě dětí s potravinovými alergiemi

Děti s perzistující potravinovou alergií mohou být léčeny specifickou indukcí orální tolerance. Vyplývá to z výsledků studie, kterou publikovali němečtí vědci v listopadovém vydaní odborného časopisu Allergy.

Desloratadin zmírňuje svědění u pacientů s chronickou kopřivkou

Kopřivka většinou naštěstí odezní během několika dní, u někoho však projevy přetrvávají déle. O chronické kopřivce hovoříme v situacích, kdy projevy trvají déle než 6 týdnů.Všechny novinky