Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rozpoznání rizika rozvoje astmatu u kojenců a batolat

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 29.10.2010

Rozpoznání rizika rozvoje astmatu u kojenců a batolat

Opakované epizody hvízdavé dušnosti jsou v kojeneckém a batolecím věku běžné a prodělá je polovina dětí v prvním roce věku. Diagnóza astmatu je v tomto věku nejistá a pouze 40 % z těchto dětí později splní její kriteria. Předpověď zvýšeného rizika rozvoje astmatu je u pacientů této věkové skupiny velmi obtížná.

Klinické projevy svědčící pro astma zahrnují u těchto pacientů opakované stavy hvízdavého dechu, hvízdání při vyšetření lékařem, kašel, který se zhoršuje v noci a po námaze. Příznaky se většinou zhoršují při změnách počasí, při virových infekcích, při kontaktu s alergeny a dráždivými látkami nebo při silných emocích.

Za hlavní rizikové faktory jsou považovány astma u rodičů a u pacienta lékařem diagnostikovaný atopický ekzém. K méně významným faktorům patří také alergická senzibilizace na mléko, vejce a buráky nebo lékařem diagnostikovaná alergická rýma, hvízdání mimo respirační infekce, eozinofilie v periferní krvi nad 4 %. Děti, které mají pozitivní jedno z prvních dvou kritérií nebo 2–3 z méně významných kritérií, mají 4,3–9,8krát vyšší riziko přetrvávání astmatu i ve školním věku. Celkem 76 % dětí splňujících tato kritéria má později astma, 95 % z těch, kteří je nesplňují, astma nemá.

Léčba opakovaných závažných stavů hvízdavé dušnosti v útlém věku je vedena většinou bez ohledu na to, zda je vysoké, či nízké riziko astmatu. Jako úlevové léky jsou podávána inhalační β-2 mimetika, jako léčba dlouhodobá, udržovací, jsou podávány inhalační kortikoidy nebo celkově podávané antileukotrieny. Teprve vývoj v čase ukáže, zda se jedná o astma, nebo ne a zda bude další léčba nutná.

(van)

Zdroj: The Journal of Allergy and Clinical Immunology, Volume 126, Issue 2: 417–422, august 2010

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kouření matky v těhotenství a astma u dětí

Kouření matky v těhotenství je škodlivé a způsobuje řadu komplikací – předčasný porod, předčasné odlučování placenty, zpomalení růstu plodu, syndrom náhlého úmrtí dítěte. Také mentální schopnosti dítěte a školní výkonnost jsou zhoršené. Vývoj a funkce plic jsou rovněž při kouření matky v těhotenství nebo při pasivním kouření dítěte po porodu ohroženy.

Fatální následky alergické rýmy

Alergická rýma postihuje 500 milionů pacientů na celém světě. Často se vyskytuje v kombinaci a astmatem. Pokud není léčena, výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů a komplikuje také léčbu astmatu. Možnost úzdravy je většinou malá, pacienta ale správně vedenou léčbou dokážeme zbavit obtíží. Onemocnění také nezkracuje délku života, přesto však může mít pro některé lidi fatální následky.

Bezpečnost a účinnost desloratadinu při léčbě sezonní alergické rýmy a chronické kopřivky

Alergická rýma a chronická kopřivka jsou běžné nemoci, které významně zhoršují kvalitu života pacientů. Lékem první volby jsou v současnosti u těchto pacientů antihistaminika druhé generace.Všechny novinky