Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Role intranazálních steroidů v léčbě akutní rinosinusitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 14.5.2010

Role intranazálních steroidů v léčbě akutní rinosinusitidy

Akutní rinosinusitida je častou příčinou nemocnosti, návštěv u lékaře a pracovní a školní absence. Každá desátá návštěva lékaře je kvůli akutní rinosinusitidě. Na jejím rozvoji se podílí viry, bakterie a důležitou roli hraje i alergický zánět nosní sliznice. Často se vyskytuje společně se sennou rýmou. V léčbě se uplatňují antibiotika, lokální dekongestiva a u alergiků i antihistaminika a intranazání steroidy (INS).

Autoři uvedeného průzkumu zjišťovali, jak je podávání intranazálních steroidů při léčbě akutní rinosinusitidy účinné. Pro hodnocení vybrali čtyři randomizované kontrolované studie, které srovnávaly léčbu INS s léčbou placebem. Hodnotili celkem 1 943 účastníků, kteří trpěli akutní rinosinusitidou. Léčba trvala nejčastěji 15 až 21 dní.

Po shrnutí výsledků všech čtyř vyhovujících studií vyšlo najevo, že léčba intranazálními steroidy výrazně zlepšuje příznaky akutní rinosinusitidy. Ukázalo se, že vyšší dávky mometazonfuroátu – 400 μg/den místo 200 μg/den – mají lepší účinek. Při jejich podávání nebyly pozorovány žádné závažné vedlejší účinky a také počty pacientů, kteří studii nedokončili, byly stejné ve všech skupinách.

Při léčbě akutní sinusitidy potvrzené rentgenologicky nebo endoskopicky hrají intranazální kortikoidy důležitou roli. Jejich použití v monoterapii nebo v kombinaci s antibiotiky je přínosné, pomáhá rychleji zlepšit příznaky a je bez závažných vedlejších účinků.

(van)

Zdroj: Cochrane Database Syst Rev. 2009 Oct 7 (4): CD005149

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Anafylaxe po želatinových čípcích

Želatina může vyvolávat alergické reakce, včetně těch nejzávažnějších. Jejich riziko je větší u pacientů s potravinovými alergiemi. K senzibilizaci může dojít i po podání některých očkovacích látek a také mnoho léků obsahuje želatinu.

Vliv parazitárních onemocnění na alergie

Epidemiologické a experimentální údaje ukazují, že by parazitární infekce mohly mít určitý projektivní vliv na rozvoj alergií. Je při nich totiž indukována tvorba protialergicky působících regulačních lymfocytů a cytokinů, jako je IL-10.

Účinnost čtyřnásobně vyššího dávkování levocetirizinu a deslotratadinu u obtížně léčitelné kopřivky

Chronická kopřivka je definována jako denně se vyskytující příznaky kopřivky po dobu minimálně 6 týdnů. Není to onemocnění ohrožující život, ale značně zhoršuje jeho kvalitu. V tomto ohledu je srovnatelné s těžkou ischemickou chorobou srdeční a je horší než respirační alergie.Všechny novinky