Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rezidua tabákového kouře prokázána v krvi pasivních kuřáků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.7.2009

Rezidua tabákového kouře prokázána v krvi pasivních kuřáků

Nekuřáci, kteří vdechují tabákový kouř například z hořící cigarety kolegy nebo rodinného příslušníka, mají v krvi detekovatelné hodnoty kotininu, jednoho z biodegradačních produktů nikotinu. Prokázala to studie provedená v roce 2004 v rámci New York City Health and Nutrition Examination Survey. Podrobné výsledky studie byly publikovány v časopise Nicotine and Tobacco Research.

Do studie bylo zahrnuto 1 999 newyorských občanů-nekuřáků ve věku dvaceti let a vyšším. U 1 767 účastníků studie byla provedena analýza krevních vzorků se zaměřením na hladinu kotininu. Je-li jeho hladina u nekuřáka vyšší než 0,05 mg/ml, dokazuje to expozici tabákovému kouři. U aktivních kuřáků překračuje kotinin v krvi koncentraci 10 ng/ml. Kotinin sám o sobě není toxický, ale jeho přítomnost v krvi je dokladem inhalace tabákového kouře.

Bylo zjištěno, že padesát sedm procent testovaných účastníků studie mělo zvýšené hladiny kotininu. Ve vyšší míře (v 69 % případů) byl kotinin zvýšen u asijské populace. Bližší analýza ukázala, že asijští Američané, především Číňané, jsou v domácím prostředí vystaveni tabákovému kouři častěji než jiná etnika.

Detekce krevních hodnot kotininu dosud nebyla v rámci studií pasivního kuřáctví prováděna. Není proto možné například odvodit, zda jsou zjištěné hodnoty kotininu zvýšeny trvale, nebo dočasně, nicméně jedná se o objektivní průkaz vystavení organismu tabákovému kouři.

Vědci upozorňují, že nekuřáci žijící ve společné domácnosti s kuřáky mají vyšší riziko vzniku rakoviny a onemocnění srdce. Děti pasivních kuřaček se častěji rodí předčasně a/nebo s nízkou porodní hmotností. U kojenců-pasivních kuřáků dochází častěji k náhlému úmrtí v rámci syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Mezi dětmi-pasivními kuřáky je vyšší nemocnost zahrnující především onemocnění středouší a astma. Navíc děti kuřáků mají vyšší riziko, že se také stanou kuřáky.

(zak)

Zdroj: Jennifer A. Ellis, Charon Gwynn, Renu K. Garg, Robyn Philburn, Kenneth M. Aldous, Sarah B. Perl, Lorna Thorpe and Thomas R. Frieden: Secondhand smoke exposure among nonsmokers nationally and in New York City. Nicotine & Tobacco Research, publikováno on-line 7. 4. 2009. DOI:10.1093/ntr/ntp021

Článek byl uveřejněn v sekci pro odborníky webu www.Odvykani-koureni.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dechová cvičení jsou u astmatiků přínosná

Dechová cvičení u dospělých astmatiků vedou ke zlepšení zdravotního stavu, zlepšení příznaků a ke znovunastolení pocitu duševní pohody, a to dokonce i když nevedou ke změnám v patofyziologii astmatu. Vyplývá to ze studie britských vědců, která byla publikována v odborném časopisu Thorax.

Kýchání, nachlazení, alergie a rozšiřování Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus patří v dnešní době k nejběžnějším nozokomiálním patogenům. Autoři studie sledovali jeho šíření do okolí při kýchání vyvolaném virovým infektem nebo alergií.

Léčba desloratadinem zlepšuje příznaky alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let

Příznaky alergické rýmy negativně ovlivňují školní prospěch dětí. K tomuto vlivu přispívají i nežádoucí účinky podávaných léků, jako je únava, zhoršení paměti, předrážděnost, nesoustředěnost, snížená výkonnost, poruchy chování a častější školní absence. V nedávné britské studii autoři prokázali, že 40 % studentů trpících alergickou rýmou se v sezoně v prospěchu průměrně zhorší o jeden stupeň oproti období mimo ni.Všechny novinky