Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Reakce oddálené přecitlivělosti po systémových kortikoidech

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.12.2007

Reakce oddálené přecitlivělosti po systémových kortikoidech

Autoři článku popisují vzácný případ ženy ve věku 59 let, která byla dosud bez projevů alergie. Onemocněla diseminovanou encefalomyelitidou. V akutní fázi onemocnění jí byl nasazen perorálně dexametazon. Za 3 dny po první dávce se u pacientky objevil na kůži těla i obličeje skvrnitý exantém s olupováním v obličeji, na hrudníku a v místech vlhké zapářky.

Dexametazon byl vysazen a během několika dní vyrážka zmizela bez léčby. Pacientka před touto událostí nikdy žádné kortikoidy nedostávala. Vzhledem k průběhu reakce a jejímu odeznění po vysazení dexametazonu bylo vysloveno podezření na alergickou reakci a pacientka se podrobila epikutánním testům na oddálenou přecitlivělost. Pozitivní byla reakce na dexametazon, betametazon a klobetazol, ostatní kortikoidy jako prednisolon, hydrokortizon, metylprednisolon a triamcinolon reakci nevyvolaly.

Kožní testy na okamžitou přecitlivělost (prick testy) provedené se stejnou sadou kortikoidů byly zcela negativní. Vzhledem k nutnosti nadále pacientku léčit kortikoidy byl proveden orální expoziční test s metylprednisolonem. Pacientka lék snášela dobře a mohla ho proto bezpečně používat při případném dalším vzplanutí základního onemocnění.

Alergické reakce na celkově podávané kortikoidy jsou velmi vzácné a velmi špatně rozpoznatelné. V literatuře byly popsány dva typy těchto reakcí. Prvním typem je okamžitá, anafylaktická, která vzniká do několika minut a je provázena generalizovaným exantémem, angioedémem, bronchospasmem, dušností a hypotenzí.

Druhý typ je oddálená reakce, rozvíjející se po několika dnech od prvního podání. Projevuje se hlavně kožními příznaky. V případě popisované pacientky se jednalo o oddálenou přecitlivělost, která byla potvrzena i kožními testy. Reakce byla zkřížená ještě s betametazonem a klobetazolem. Oba mají podobnou chemickou strukturu jako dexametazon a alergické reakce po nich byly popsány také.

Kožní testování alergie na kortikoidy je komplikováno jejich protizánětlivým a imunosupresivním působením, které může reakci tlumit. Při jinak nevysvětlitelných alergických reakcích při léčbě kortikoidy je třeba vždy myslet také na možnou alergii na kortikoidy, a to dokonce i v situaci, kdy jsou kožní testy s nimi negativní. Nejčastějšími vyvolavateli jsou kortikoidy ze skupiny betametazonu a klobetazolu.

(van)

Zdroj: Reinhold K, a spol. Allergy 2000;55.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergická reakce na amoxicillin po polibku

 Anafylaktické reakce vyvolané polibkem byly popsány u pacientů trpících alergií na burské oříšky, ryby, ovoce nebo zeleninu.

Léčba desloratadinem zlepšuje kvalitu života pacientů s perzistující alergickou rýmou

Alergická rýma je velmi časté onemocnění. V současné době se odhaduje, že jí v některých zemích trpí až 45 % populace. V zemích Evropské unie jí trpí přibližně 23 %.

Význam stanovení specifického IgE v séru pro diagnozu okamžité přecitlivělosti na betalaktamová antibiotika

Alergické reakce na betalaktamová antibiotika patří k nejčastějším polékovým alergickým reakcím. Mohou pacienta ohrozit i na životě, a proto je nutno diagnózu přesně určit.Všechny novinky