Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Raritní koincidence psoriázy a atopické dermatitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 26.9.2011

Raritní koincidence psoriázy a atopické dermatitidy

Atopický ekzém i psoriáza patří mezi častá kožní onemocnění, jejich současný výskyt je však velmi neobvyklý. Dermatologové z mnichovské univerzitní nemocnice v nedávno zveřejněném odborném sdělení popsali tři takové případy. Jejich zjištění umožňují nový náhled na patogenezi těchto dvou častých dermatóz.

Makroskopicky lze psoriázu a atopickou dermatitidu rozlišit snadno. Zatímco atopická dermatitida se vyznačuje především zarudnutím a svěděním, u psoriázy dochází ke ztluštění epidermis a k tvorbě charakteristických šupin. Obě nemoci mají však některé společné rysy: v obou případech je porušena bariéra epidermis a na zánětlivé reakci se podílejí především T-buňky.

Zde ale začíná podstatný rozdíl. U atopické dermatitidy dominuje imunitní odpověď zprostředkovaná pomocnými lymfocyty TH2 (T-helper cells 2), jež secernují IL-4, IL-5 a hlavně spolupracují s lymfocyty B při tvorbě protilátek (IgE). U psoriázy se však zánětlivé reakce účastní buňky TH1, které secernují IL-17A, 17F, 22 a interferon gama a souvisí primárně s buněčnou imunitou.

Dosud se koincidence atopické dermatitidy a psoriázy považovala za extrémně raritní, nikoli však za nemožnou. Autoři sdělení pozorovali tři případy nemocných s oběma těmito dermatózami. Ukázali, že v ložiscích atopické dermatitidy probíhá jiný typ reakce zprostředkovaný T-lymfocyty než v psoriatických lézích. Výsledky také potvrzují, že obě dvě nemoci by se měly léčit diferencovaně. V minulosti se při obou stavech podávaly kortikoidy, dnes jsou na psoriázu k dispozici prostředky biologické léčby – protilátky proti anti-TNF alfa. Ty se však u pacientů s koincidencí atopické dermatitidy a psoriázy nehodí, protože sice zhojí psoriatické léze, dochází ale k exacerbaci atopické dermatitidy.

(jav)

Zdroj: Eyerich S, et al. Mutual Antagonism of T Cells Causing Psoriasis and Atopic Eczema. N Engl J Med 2011;365:231-238. DOI:10.1056/NEJMoa1104200

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt prenatální expozice domácím zvířatům na hladiny IgE v raném dětství

Přítomnost zvířat v domácnosti v prenatálním období a během časného dětství je spojena s nižší prevalencí alergické senzibilizace a celkovou koncentrací IgE protilátek v pozdějším věku.

Incidence rinitidy a rizikové faktory vzniku v raném dětství

Rinitida je v současné době stále častějším jevem, avšak o rizikových faktorech tohoto onemocnění se ví poměrně málo. A právě rizikovými faktory vzniku rinitidy v časném raném věku se blíže zabývala velká populační kohortová studie ECRHS.

Inhalační montelukast v kombinaci s mometasonem v terapii chronického astmatu

Účinnost perorálního montelukastu v léčbě chronického astmatu je dobře známá. Montelukast se však osvědčil i jako doplňková terapie nedostatečně kontrolovaného astmatu při samotné léčbě inhalačními kortikosteroidy (ICS).Všechny novinky