Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prozánětlivá role HRF u astmatu prokázána in vitro

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.1.2012

Prozánětlivá role HRF u astmatu prokázána in vitro

Histamin uvolňující faktor (HRF), někdy též nazývaný translačně kontrolovaný nádorový protein (TCTP) či fortilin, je jedním z působků, který lze extrahovat z mononukleárů periferní krve. Jedná se o protein se značnou intracelulární i extracelulární aktivitou. HRF je secernován zejména makrofágy a stimuluje uvolňování histaminu a produkci interleukinů (IL-4 a IL-13) z IgE senzibilizovaných bazofilů a mastocytů.

HRF je zavzat do pozdní fáze alergických reakcí a chronických alergických zánětů, ale jeho role u astmatu není doposud dostatečně vysvětlena. Aktivita podobná HRF byla taktéž nalezena v nosní sliznici, na pokožce a v bronchoalveolární laváži během pozdní alergické reakce.

Skupina vědců provedla in vitro ověření prozánětlivé aktivity HRF na laboratorních myších. Po intranazálním podání HRF do plic myší došlo k masivnímu uvolnění zánětlivých imunitních buněk. Záhy bylo zjištěno, že HRF je schopen interagovat s určitou podskupinou IgE a IgG protilátek. Dochází tak k jejich dimerizaci a vzájemné vazbě. Významnou roli v této vazbě hraje zejména Fab fragment protilátek, na který se HRF váže. Po podání inhibitorů HRF došlo k potlačení zánětlivé reakce v dýchacích cestách.

Výsledek této studie tedy staví HRF do pozice potenciálního terapeutického cíle.

(msd)

Zdroj: Jun-ichi Kashiwakura, et al. Histamine-releasing factor has a proinflammatory role in mouse models of asthma and allergy. The Journal of Clinical Investigation. Publikováno online 1. 12. 2011. Doi: 10.1172/JCI59072.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nová indikace montelukastu?

Tým studentů a klinických farmaceutů při univerzitě v Omaze pozoroval významné zlepšení příznaků intersticiální cystitidy (IC) u pacienta léčeného montelukastem.

Novinky ve výzkumu antiastmatické terapie

Atopické astma je chronické zánětlivé plicní onemocnění, charakterizované opakujícími se epizodami sípavého a obtížného dýchání. Příčina onemocnění spočívá v zánětlivé odpovědi Th2 buněk v dýchacích cestách.

Eozinofilní degranulace v identifikaci astmatu u pacientů s chronickým kašlem

Jednou z vyšetřovacích metod používaných k hodnocení zánětu v dýchacích cestách je měření eozinofilie sputa. Autoři níže prezentované práce si v této souvislosti kladli otázku, do jaké míry je degranulace eozinofilů charakteristickým průvodním rysem astmatu a zda lze tento marker použít jako rozlišovací parametr k identifikaci astmatu v diferenciální diagnostice u pacientů s chronickým kašlem.Všechny novinky