Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Profesní kontaktní alergie na lišejníky

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.2.2010

Profesní kontaktní alergie na lišejníky

V lišejnících žijí v symbióze řasy a houby. Je jich popsáno cca 19 000 druhů, z toho téměř desetina se nachází ve Skandinávii. Lišejníky mohou žít v různých podmínkách na stromech či kamenech na zemi. Některé druhy jsou používány v kosmetickém průmyslu k výrobě parfémů. Extrakty z větvičníku slívového se přidávají do mnoha parfémů a vod po holení. Kyselina usnová je pro své antibakteriální vlastnosti přidávána do deodorantů.

Všechny tyto látky mohou ale vyvolávat také kontaktní alergie. Lišejníky a jaterníky jsou proto nejčastější příčinou ekzémů u pracovníků v lese a v zahradnictvích. Ekzém se u nich vyskytuje nejvíce na nechráněných místech těla, zejména v chladném a vlhkém počasí.

Lišejníky mohou vyvolat i okamžité alergické reakce – kopřivku, astma – a také fotoalergické reakce. K senzibilizaci může dojít buď při používání parfémů a kosmetiky, nebo při práci v lese. Příznaky se potom objevují v obou situacích a jsou pro ty, kdo neznají možné souvislosti, matoucí. Dřevorubectví je dnes již vzácné povolání, a tak se na tuto možnou souvislost již pozapomnělo.

Dříve byl dřevorubecký ekzém známým syndromem, na který se ale s útlumem tohoto řemesla již téměř zapomnělo. V dnešním životě dochází ke kontaktu s lišejníky možná častěji při topení dřevem v krbech a saunách při pobytu na chatě. To je v našich končinách stále velice rozšířený způsob rekreace.

Alergie na kosmetické parfemované příznaky tak může vysvětlit zdánlivě nesouvisející zhoršování ekzému na rukách nebo astmatu po pobytu na chatě.

(van)

Zdroj: Aalto-Korte, K. a spol., Contact Dermatitis, 2005, 52, 36–38.

Obrázek: www.softskel.wbs.cz

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopici mají zvýšené riziko invazivních pneumokokových onemocnění

Streptococcus pneumonie je celosvětově nejčastějším vyvolavatelem smrtelných infekčních onemocnění v rozvinutých i rozvojových zemích. Ročně na pneumokokovou infekci zemře na celém světě 1 milion dětí pod 5 let věku. Kromě invazivních pneumokokových onemocnění, jako jsou meningitida a sepse, je pneumokok také nejčastějším vyvolavatelem pneumonií a velice častým vyvolavatelem otitid.

Anafylaxe po metylprednisolonu

Kortikosteroidy jsou jedním ze základních léků používaných při léčbě alergických reakcí a astmatu. Je ale známo, že tyto léky mohou vzácně alergickou reakci i samy vyvolat.

Ovlivnění dýchacích cest lidí prostředím v koňských stájích

Celkem 5,5 % švédské populace jezdí na koni v nebo má vlastního koně. Ve Švédsku žije 300 000 koní a situace je obdobná i v jiných evropských zemích.Všechny novinky