Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Problematika diagnostiky systémové vaskulitidy u pacientů po implantaci titanových implantátů do oblasti páteře

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.11.2011

Problematika diagnostiky systémové vaskulitidy u pacientů po implantaci titanových implantátů do oblasti páteře

Systémová vaskulitida patří mezi multifaktoriální onemocnění se širokým spektrem klinických projevů od relativně mírných až po život ohrožující. Mezi nejčastější příčiny vzniku tohoto onemocnění patří genetické faktory a faktory vnějšího prostředí, jako jsou ultrafialové záření, infekce, toxiny, léky a alergie na kovy. Výjimečně se vyskytuje i sekundární systémová vaskulitida.

V článku je představena kazuistika mladé, 14leté pacientky s idiopatickou skoliózou, která byla chirurgicky korigována rozšířenou zadní spinální fúzí s použitím titanových implantátů. Pět měsíců po operaci se u pacientky objevil difuzní erytém a nefritida, doprovázená hematurií a proteinurií, současně byl pozorován vzestup CRP a sedimentace erytrocytů. Pooperační rána nevykazovala žádné známky zánětu. Kožní testy u pacientky prokázaly alergii na nikl, který je součástí používané titanové slitiny. Byla proto zahájena systémová terapie kortikoidy (10 mg hydrokortizonu) na 6 měsíců, která vedla k úplnému vymizení kožních i systémových projevů. V blízkosti operační rány byl nicméně nalezen hmatný útvar, který vzbudil podezření na pozdní infekci. Byla proto provedena revize rány a instrumentária s odběrem vzorků pro mikrobiologickou kultivaci, která prokázala přítomnost kmene Staphylococcus aureus. Po podání intravenózních antibiotik je pacientka nyní již 24 měsíců bez obtíží, bez známek vaskulitidy či infekce.

Tento případ poukazuje na možná úskalí při diagnostice sekundární systémové vaskulitidy, která je u spinální chirurgie poměrně vzácnou komplikací. Ačkoliv byla u pacientky zjištěna zvýšená reaktivita na nikl a titan, nejednalo se nakonec o hlavní příčinu vzniku komplikací. Z tohoto důvodu je třeba při diagnostice myslet na všechny možné příčiny vzniku komplikací, mezi něž patří i výše zmiňovaná infekce.

(aro)

Zdroj: Sakellariou V. I. et al. Postoperative spinal infection mimicking systemic vasculitis with titanium-spinal implants. Scoliosis 2011 Sep 13; 6 (1): 20.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Využití loratadinu a desloratadinu u dětí

Jak jedno z nejrozšířenějších antihistaminik loratadin, tak jeho aktivní izomer desloratadin jsou schváleny pro použití v pediatrii. Loratadin je doporučován dětem od dvou let, desloratadin pak již kojencům ve věku od šesti měsíců.

Zkušenosti s intravenózními imunoglobuliny u dětí s těžkou atopickou dermatitidou

V textu jsou uvedeny zkušenosti autorů s léčbou těžkých forem atopické dermatitidy u dětí (AD) intravenózními imunolgobuliny (IVIG), a to ve třech různých kazuistikách. Použití IVIG bylo u každého z pacientů schváleno komisí Drug and Therapeutic Committee a rodiče dětí museli podepsat informovaný souhlas.

Kontaktní alergie může zesilovat protinádorovou ochranu těla

Kontaktní alergie je běžná porucha. Odhaduje se, že asi 20 % populace obecně je alergických na jednu nebo více látek, které tvoří základ evropského "patch test" panelu.Všechny novinky