Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přínos montelukastu přidaného k inhalačním kortikosteroidům v terapii astmatu u dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.10.2015

Přínos montelukastu přidaného k inhalačním kortikosteroidům v terapii astmatu u dětí

Antileukotrieny a inhalační kortikosteroidy představují základní farmakologickou terapii astmatu bronchiale. Nová studie se soustředila na přínos přidání montelukastu k inhalačním kortikosteroidům v terapii astmatu u dětských pacientů v průběhu školního roku.

Metody studie

Randomizovaná placebem kontrolovaná studie polských lékařů se soustředila na přínos montelukastu přidaného k inhalačním kortikosteroidům u dětí se stabilní formou astmatu bronchiale. Výzkumu se zúčastnilo celkem 76 dětí s bronchiálním astmatem a alergií na roztoče ve věku 6–14 let. Účastníci studie byli rozděleni do dvou skupin, přičemž jedna podstoupila terapii montelukastem a druhá dostávala placebo. Studie se zaměřila na snižování dávek inhalačních kortikosteroidů, frekvenci exacerbací, plicní funkce, skóre v testu kontroly astmatu, hladinu frakcionovaného vydechovaného oxidu dusnatého (FeNO) a cvičením vyvolanou bronchokonstrikci (EIB), která byla měřena změnou FEV1 při standardizovaném vyšetření na běžeckém pásu. Hladina FeNO koreluje u bronchiálního astmatu s aktivitou eozinofilního zánětu v dýchacích cestách. Terapie inhalačními kortikosteroidy byla během studie snižována až k nejnižším možným dávkám, které ještě účinně kontrolovaly symptomy astmatu.

Výsledky studie

Studie prokázala nejvyšší přínos aditivní terapie montelukastem u dětí s výchozími hodnotami FeNO nad 31 ppb (parts per billion) a s dobře kontrolovanými symptomy astmatu při nízkých dávkách inhalačních kortikosteroidů. Kombinovaná terapie také umožňuje snížit kumulativní dávku inhalačních kortikosteroidů oproti monoterapii inhalačními kortikosteroidy. Přidání montelukastu k terapii astmatu navíc signifikantně snižuje frekvenci exacerbací a současně představuje určitou ochranu před bronchokonstrikcí vyvolanou fyzickou námahou.

Závěr

Z výsledků studie vyplývá, že přidání montelukastu k terapii inhalačními kortikosteroidy u dětí s astmatem během školního roku snižuje terapeutickou dávku inhalačních kortikosteroidů, frekvenci exacerbací a přispívá k ochraně před cvičením vyvolanou bronchokonstrikcí.

(holi)

Zdroj: Stelmach I. et al. Do children with stable asthma benefit from addition of montelukast to inhaled corticosteroids: randomized, placebo controlled trial. Pulm Pharmacol Ther. 2015 Apr; 31: 42–8; doi: 10.1016/j.pupt.2015.01.004. Epub 2015 Jan 30.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ovlivňuje levocetirizin úroveň bdělosti?

Antagonisté histaminového H1 receptoru mají často vedlejší sedativní účinky, které jsou způsobeny blokádou nervového přenosu z histaminergních neuronů. Autoři zkoumali obsazenost H1 receptoru v mozku a korelovali ji s pocitem subjektivní ospalosti při léčbě antihistaminikem druhé generace levocetirizinem a fexofenadinem jako kontrolním léčivem. Fexofenadin je rovněž nesedativní H1 antihistaminikum druhé generace s rychlým nástupem účinku.

Účinek kombinované farmakoterapie na kvalitu života u přetrvávající alergické rýmy

Alergická rinitida může významně negativně ovlivňovat kvalitu života pacientů s tímto onemocněním. Cílem studie, kterou provedl tým otorinolaryngologů z Ankary v Turecku, bylo porovnat efekt samotných nazálních steroidů oproti kombinaci nazálních steroidů s levocetirizinem nebo montelukastem na kvalitu života nemocných s perzistentní alergickou rinitidou.

Kvalita života pacientů s přetrvávající alergickou rýmou léčených desloratadinem v monoterapii nebo kombinací desloratadinu a montelukastu

Studie porovnávala efekt desloratadinu oproti kombinaci desloratadin + montelukast a jejich vliv na kvalitu života pacientů s perzistentní alergickou rinitidou. Alergická rinitida je nejčastějším alergickým onemocněním. Odhaduje se, že jí trpí asi 20 procent světové populace.Všechny novinky