Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prevalence rýmy a její spojitost s kouřením a obezitou v dospělé japonské populaci

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.5.2012

Prevalence rýmy a její spojitost s kouřením a obezitou v dospělé japonské populaci

Rýma je v současné době již velice častým onemocněním a její výskyt celosvětově stoupá. Několik studií prokázalo silnou spojitost mezi astmatem a rýmou. Přestože kouření i obezita jako rizikové faktory vzniku astmatu již byly předmětem mnoha analýz, jejich spojitost s rýmou nebyla dosud zcela objasněna. Japonští vědci se proto rozhodli zhodnotit prevalenci rýmy v dospělé japonské populaci a svou pozornost zaměřili i na spojitost kouření a body mass indexu (BMI) s výskytem rýmy.

Autoři navázali na předchozí studii, provedenou v letech 2006–2007 a určující prevalenci astmatu pomocí dotazníku ECRHS (European Community Respiratory Health Survey). Nynější studie hodnotila prevalenci rýmy a její spojitost s kouřením a BMI u japonských dospělých ve věku 20 až 79 let (N = 22 819). Účastníci studie byli rozděleni do čtyř skupin: do první patřili ti, kteří netrpěli ani rýmou ani astmatem (I), druhou tvořili jedinci s rýmou, ale bez astmatu (II), třetí astmatici bez rýmy (III) a čtvrtou pak pacienti s rýmou i astmatem (IV). V každé skupině pak byla hodnocena spojitost s kouřením a BMI.

Celková věk zohledňující prevalence rýmy činila 35,1 % u mužů a 39,3 % u žen. Vyšší prevalence byla zaznamenána u mladších jedinců. Aktivní kouření a obezita byly pozitivně spojeny s výskytem astmatu bez rýmy. V kontrastu s tím byla zejména ve věkové skupině 20 až 44 let nalezena negativní spojitost mezi aktivním kouřením nebo obezitou a rozvojem rýmy bez astmatu.

(mik)

Zdroj: Konno S. et al. The prevalence of rhinitis and its association with smoking and obesity in a nationwide survey of Japanese adults. Allergy 2012; 67: 653–660; doi: 10.1111/j.1398-9995.2012.02793.x

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv klaritromycinu a flukonazolu na farmakokinetiku montelukastu u dobrovolníků

Montelukast je antagonista leukotrienových receptorů, který je indikován k léčbě astmatu. Vědci při univerzitě v Egyptě si dali za cíl ověření vlivu klaritromycinu a flukonazolu na farmakokinetiku paralelně užitého montelukastu.

Specifické aspekty potravinových alergií u dětí

Alergické reakce na určité složky stravy, zprostředkované imunoglobuliny typu E, představují významný způsob manifestace alergického onemocnění v dětském věku.

Alergie na β-laktamová antibiotika: diagnóza je často chybná

β-laktamová antibiotika jsou bezpečná a účinná antimikrobiální léčiva s velmi širokým klinickým využitím. Bohužel nežádoucí účinky spojené s jejich užíváním jsou často neadekvátně vyhodnoceny.Všechny novinky