Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prevalence astmatu a alergií u dětí narozených po fertilizaci in vitro

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.8.2009

Prevalence astmatu a alergií u dětí narozených po fertilizaci in vitro

V posledních desetiletích narostl počet alergiků a astmatiků, a to zejména ve vyspělých zemích. O příčině tohoto jevu se stále spekuluje a hledají se různá vysvětlení. Úlohu hraje jistě změna prostředí a životního stylu. Tyto faktory ovlivňují dítě již i prenatálně.

Od doby, kdy se v roce 1978 narodilo ve Velké Británii první dítě po fertilizaci in vitro (IVF), se jich dosud ve světě narodilo již přes milion. O jejich zdravotním stavu bylo publikováno již mnoho odborných článků. Některé studie u nich prokázaly vyšší výskyt zhoubných nádorů a neurologických problémů. Spekuluje se, že hormony a léky užívané matkou při IVF mohou vyvolat epigenetické modifikace DNA a tak ovlivnit expresi některých genů. To by mohlo mít vliv i na výskyt alergií a astmatu. Tento problém však u dětí z IVF nikdo dosud nezkoumal.

Turečtí lékaři vyšetřili 158 dětí narozených po IVF. Jejich průměrný věk byl 4,6 roku. Kontrolní skupinou bylo 102 stejně starých dětí narozených po spontánní koncepci. Z výzkumu byly vyloučeny děti s prokázaným chronickým nealergickým onemocněním dýchacích cest. Rodiče všech zúčastněných vyplňovali standardizovaný dotazník týkající se možných projevů astmatu nebo alergie.

Hvízdavý dech dítěte kdykoliv během života udávali rodiče 19 % dětí ze skupiny IVF a 17,6 % dětí z kontrolní skupiny, což není statisticky významný rozdíl. Také v ostatních sledovaných parametrech – užívání antiastmatik, lékařem diagnostikované astma, hospitalizace pro hvízdavou dušnost, alergická rýma, atopický ekzém – se obě skupiny statisticky nelišily. Výskyt astmatu, alergické rýmy a atopického ekzému je tedy u dětí narozených po IVF stejný jako u dětí narozených po spontánní koncepci.

(van)

Zdroj: Cetinkaya a spol., Allergol et immunopathol, 37, 2009, 11–13.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Adenotomie v časném dětství a riziko astmatu

Opakované rýmy během dětství, větší počet sourozenců a vyrůstání na farmě jsou do určité míry ochrannými faktory před rozvojem alergií a astmatu. Podstatou je nejspíše stimulace vhodnými bakteriálními produkty a složkami, zejména endotoxinem, v době, kdy se imunitní systém vyvíjí. Je tak nastolena rovnováha imunitní odpovědi.

Účinek loratadinu na rýmu vyvolanou požitím červeného vína

U některých lidí vyvolává pití červeného vína příznaky rýmy a ucpaného nosu. Patofyziologický podklad tohoto jevu není přesně znám.

Líbání selektivně snižuje tvorbu alergenspecifického IgE u atopiků

Zvýšený stres během časného dětství podporuje rozvoj alergie. Naopak relaxace a smích  nebo poslech Mozartovy hudby tlumí alergické reakce a snižuje tvorbu alergenspecifického IgE. Mateřské polibky vedou u zdravých dětí k relaxaci. Partnerské polibky snižují u atopických jedinců intenzitu alergických kožních reakcVšechny novinky