Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přenos alergie na arašídy při kombinované transplantaci jater a ledviny

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.10.2009

Přenos alergie na arašídy při kombinované transplantaci jater a ledviny

Arašídy patří k nejčastějším vyvolavatelům závažný potravinových alergických reakcí v USA i v Evropě. Často se jedná o život ohrožující anafylaktické reakce. Přenos takové alergické reaktivity byl popsán po transplantaci kostní dřeně. Francouzští lékaři popisují přenos této alergie i po kombinované transplantaci jater a ledviny.

Dvaadvacetiletý muž s alergií na arašídy byl přijat na jednotku intenzivní péče po náhodném požití omáčky obsahující výtažky z arašídů při konzumaci jídla z čínské restaurace. Při anafylaktické reakci u něj došlo ke kardiopulmonální zástavě, která vedla k mozkové hypoxii a následně mozkové smrti. V jeho séru byla prokázána vysoká koncentrace specifických IgE protilátek proti arašídům.

Jeho játra a pravá ledvina byly transplantovány 35letému muži, který do té doby alergií netrpěl. Pankreas a levá ledvina byly transplantovány 27leté ženě, diabetičce s renálním selháním. Žena rovněž alergií netrpěla. Za 3 měsíce po transplantaci 35letý muž pozoroval po požití arašídů vyrážku a dysfonii. Vyšetření krve u něj prokázalo zvýšené specifické IgE proti arašídům.

Žena po transplantaci konzumovala arašídy již opakovaně a nikdy potíže neměla. Lékaři ji přesvědčili k provedení plánovaného expozičního testu arašídy, kdy nedošlo k žádné alergické reakci. V její krvi rovněž nebyly nalezeny žádné specifické IgE proti arašídům. Bylo tedy zřejmé, že k přenosu alergie došlo při transplantaci jater.

V játrech sídlí pluripotentní kmenové buňky a dendritické buňky. Po transplantaci mohou migrovat do lymfatických orgánů hostitele a po dobu několika měsíců se množit. Takové buňky mohou navodit specifickou toleranci příjemce nebo vyvolají reakci štěpu proti hostiteli. V popsaném případě byly buňky hostitelem tolerovány a indukovaly tvorbu specifických IgE, protilátek stejně, jako tomu bylo předtím u dárce.

V dnešní době, kdy jsou transplantace jater prováděny stále častěji, a to i u dětí, je nutné na tuto eventualitu přenosu alergie pomýšlet.

(van)

Zdroj: Legendre, C. H. a spol., NEJM, 1997, 18, 822–824.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinek desloratadinu na jednotlivé příznaky alergie včetně nosních

Alergickou rýmou trpí 16 % populace celosvětově, v některých zemích je to i 40 % obyvatel. Výskyt astmatu se pohybuje od 6 do 15 % obyvatel a podobný je i výskyt atopického ekzému. Příznaky alergie, jako jsou ucpaný nos, svědění nosu, rýma, kýchání, pálení sliznice, svědění a slzení očí, případně svědění kůže, pacienty velmi obtěžují a narušují jejich spánek.

Atopický ekzém je spojen s opožděnou protilátkovou odpovědí proti pneumokoku

Devítileté děti s atopickým ekzémem mohou mít sníženou odpověď na očkování polysacharidovou pneumokokovou vakcínou. V situaci, kdy je průběh ekzému závažný a nereaguje na běžnou léčbu, je vždy nutno pomýšlet na poruchu imunity typu Omennova, Wiscott-Aldrichova, Jobova či Nethertonova syndromu nebo na jiný závažný imunodeficit. Jsou to většinou poruchy buněčné imunity se sníženou funkcí T-lymfocytů.

Těhotenství prožité na farmě může být prevencí rozvoje alergie u dítěte

Jedním ze slibných modelů přirozené prevence alergie je pobyt – zejména v útlém dětství – na venkově, na farmě.Všechny novinky