Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přecitlivělost na pyly patří mezi nejčastější alergická onemocnění. Jak na ni vyzrát?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.9.2017

Přecitlivělost na pyly patří mezi nejčastější alergická onemocnění. Jak na ni vyzrát?

V posledních letech došlo ke geometrickému nárůstu alergických onemocnění ve všech věkových skupinách, zvláště u dětí. Mezi nejčastější alergická onemocnění patří přecitlivělost na pyly. Prevalence je nejnižší v raném dětství do 5 let, pak prudce stoupá, vrcholí v adolescenci a časné dospělosti, s pokročilým věkem opět klesá. Vyskytuje se častěji ve městech než na vesnicích. Nejedná se o život ohrožující problém, výrazně však zhoršuje jeho kvalitu.

Etiopatogeneze

Postižení mají na žírných buňkách a bazofilech specifické IgE protilátky, které působí proti pylům. Kontakt s pylovými zrnky spustí řetězec chemických dějů. Ty vedou k degranulaci žírných buněk a bazofilů, uvolnění preformovaných mediátorů alergické reakce a novotvorbě nových. Tato časná fáze nastane 5−20 minut po kontaktu. Během dalších hodin dojde pod vlivem mediátorů a chemoatraktantů k infiltraci místa reakce buňkami zánětu a rozvíjí se alergický zánět. K jeho klinickým projevům patří alergická rýma, zánět spojivek a příznaky průduškového astmatu, mohou se přidat dermatologické a trávicí problémy.

Výskyt pylů

Pylová sezóna se u nás v posledních desetiletích prodlužuje. Začíná v únoru a březnu, končí v polovině září a během října. Pokud dojde k přechodnému oteplení, může začít již v polovině ledna.

Nejvíce pylů se vyskytuje ve vzduchu za suchého a větrného počasí, po delším dešti jejich množství klesne. Silná bouřka však může potíže zhoršit, protože prudký déšť pylová zrna rozbije a jejich bílkovinný obsah spojený s vlastními alergeny se naváže na paucimikronové částice aerosolu. Takto navázané alergeny pronikají do dýchacích cest, kde spustí alergickou reakci. 

Příznaky a diagnostika

Diagnostika je snadná, protože příznaky jsou typické a nápadné: svědění nosní sliznice, záchvaty kýchání, vodnatá sekrece, ucpaný nos, který způsobuje chrápání a noční buzení. Jindy převládají oční komplikace: svědění, slzení, zarudnutí spojivek, mohou se přidat otoky očí a světloplachost. Častým symptomem bývá svědění v oblasti krku, které je rezistentní vůči léčbě. Běžný je také suchý a dráždivý kašel, který může přejít až do průduškového astmatu s typickým pískáním, hvízdáním na prsou a dušností. Pacienti si stěžují na únavu a bolesti kloubů, mohou mít mírně zvýšenou teplotu. Pokud dojde k polknutí pylových zrn zachycených na sliznici horních cest dýchacích nebo požití potravy s obsahem pylových zrn (např. medu), mohou se objevit gastrointestinální potíže: bolesti břicha, nadýmání, křeče nebo průjmy.

Diagnostický postup zahrnuje kromě pečlivého odebrání anamnézy a posouzení klinického obrazu také průkaz přecitlivělosti na pylové alergeny pomocí kožních testů nebo laboratorním vyšetřením krve.

Léčba

Doporučují se následující režimová opatření: časté omývání obličeje a vlasů, nošení brýlí, ranní větrání, pylové sítě do oken. Nedoporučuje se sekání trávy, sběr a sušení léčivých bylin.

Nejpoužívanější skupinou léčiv jsou antihistaminika, která potlačují svědění, kýchání, vodnatou hypersekreci a kašel. Působí mechanismem reverzibilní blokády histaminového receptoru, což brání vazbě histaminu na tento receptor.

Topická antihistaminika se aplikují přímo na oční a nosní sliznici. K perorálnímu použití jsou určena nesedativní antihistaminika 2. generace, jako např. cetirizin, v současnosti se pak preferují novější antihistaminika levocetirizin a desloratadin.

(lkt)

Zdroj: Kalabusová B. Alergie na pyly. Medicína pro praxi 2014; 11 (3): 104–105.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Existuje spojitost mezi ADHD a alergickou rinitidou?

Spojitost poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD − attention deficit hyperactivity disorder) a alergické rinitidy je stále kontroverzní otázkou. Vědci z amerického výzkumného centra IMMUNOe již ve své předchozí práci poukázali, že možným společným jmenovatelem nervového a imunitního systému by mohl být nervový růstový faktor (NRF).

Zlepšení alergické rinitidy u dětí při užívání desloratadinu

Studie provedená celkem v 5 zemích Latinské Ameriky prokázala účinnost a bezpečnost desloratadinu jakožto prostředku ke zmírnění příznaků alergické rinitidy u dětí ve věku 6–12 let. V průběhu studie došlo k významnému zlepšení klinických symptomů tohoto onemocnění.

Efektivita desloratadinu v léčbě otitis media

Desloratadin jako antihistaminikum s protizánětlivým účinkem se jeví být efektivní možností léčby i v případě otitis media s výpotkem (OME). Tato možnost byla zkoumána v letos publikované případové studii na 138 dětských pacientech.Všechny novinky