Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pozitivní vliv kojení na funkci plic u dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 2.4.2009

Pozitivní vliv kojení na funkci plic u dětí

Děti, které jsou déle kojené, mají ve věku 10 let lepší plicní funkce než děti nekojené. Vyplývá to z výsledků studie, která byla před tiskem publikována v on-line verzi odborného časopisu Thorax.

Autoři z univerzity v americké Jižní Karolíně sledovali kohortu 1 456 dětí od narození do 10 let věku. Hodnotili přitom vztah rodinné anamnézy k astmatu a alergii a také to, jak byly děti kojeny do dvou let věku. Ze skupiny nebylo vůbec kojeno 196 dětí, pouze 374 dětí bylo kojeno alespoň čtyři měsíce. Ve věku deseti let bylo u 1 033 dětí z kohorty provedeno spirometrické zhodnocení plicních funkcí.

Po eliminaci vlivu pohlaví, věku, vzrůstu, váhy, sociálního postavení a také vzdělání matky bylo zjištěno, že u dětí kojených alespoň 4 měsíce jsou hodnoty FVC, FEV1 a PEF významně vyšší. FVC bylo vyšší v průměru o 54,0 ml (± 21,1 ml), PEF se zvýšil o 180,8 (± 66,1) ml/s a FEV1 dosahoval hodnot vyšších o 39,5 (± 20,1) ml.

Autoři se závěrem své studie zamýšlejí nad důvodem, proč kojení takto pozitivně ovlivňuje plicní funkce. Napadají je důvody dva. V první řadě tomu tak může být díky ochrannému efektu mateřských protilátek a tím pádem nižší náchylnosti plicní tkáně k alergii, roli však zřejmě hraje také účinek mechanické stimulace při kojení, který vede v důsledku tréninku k efektivnější ventilaci.

(jin)

Zdroj: Thorax. Publikováno online dne 10.11. 2008. DOI: 10.1136/thx.2008.101543.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kvantitativní hodnocení velikosti kruhů pod očima u dětí s alergickou rýmou

Kruhy a váčky pod očima jsou způsobeny hromaděním krve nebo dalších tekutin v podočnicovém prostoru. U dětí jsou nejčastěji způsobeny nasální kongescí, záněty oční spojivky, úrazem čela a nosu, operačními výkony v obličeji nebo tumory.

Porod císařským řezem je spojen s alergickou rýmou a atopií u takto porozených dětí

Porod císařským řezem v anamnéze dětí, jejichž rodiče mají astma či alergii, je rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost rozvoje alergické rýmy a atopie. Pro astma tato závislost ovšem neplatí. Vyplývá to z práce publikované v srpnovém vydání odborného časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Atopie u dětí a adolescentů s diabetem 1. typu

Pomahačské (helper) T-lymfocyty (Th) hrají důležitou roli při rozvoji jak autoimunitních onemocnění, jakým je inzulindependentní diabetes mellitus 1. typu u dětí, tak atopických onemocnění.Všechny novinky