Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Potenciální fotokancerogenita topických kalcineurinových inhibitorů

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.2.2009

Potenciální fotokancerogenita topických kalcineurinových inhibitorů

Evropské dermatologické fórum (EDF) bylo založeno v roce 1997 jako nezisková odborná organizace. Jejími členy jsou vedoucí odborníci-dermatologové z většiny evropských zemí. Snahou tohoto fóra je zlepšovat znalosti o kožních onemocněních jak u odborné veřejnosti, tak u vládních organizací a pacientů a podporovat nejvyšší možnou úroveň prevence a léčby.

Topické kalcineurinové inhibitory (pimekrolimus, takrolimus) jsou používány v léčbě atopického ekzému. Regulují imunitní děje v pokožce a pravděpodobně posilují imunosupresivní účinky ultrafialového záření. Je proto nezbytné prověřit jejich možnou fotokancerogenitu. Dosud bylo provedeno pouze několik studií na zvířatech, které se zabývaly rizikem rozvoje kožních nádorů po léčbě těmito léky při současném slunění.

Tyto studie sice nejsou metodicky příliš dobré, ale přesto někteří lékaři požadují doplnit do informačních letáků pro pacienty léčené kalcineurinovými inhibitory nutnost ochrany před slunečním zářením. EDF se proto tímto problémem zabývalo na jednáních v roce 2004 a 2005 a po zhodnocení výsledků dosud provedených studií k němu zaujalo odborné stanovisko.

Praví se v něm, že z dosud provedených studií na myších a krysích modelech nelze vyvodit, že by lokální léčba kalcineurinovými inhibitory za současného běžného slunění u lidí přinášela větší riziko maligního bujení kůže než samotné osluňování. Dlouhodobé sledování 9 500 pacientů léčených pro ekzém topickými kalcineurinovými inhibitory neprokázalo zvýšené riziko kožních malignit.

Údaje však zatím ještě EDF nepovažuje za dostatečné, a proto doporučuje všem takto léčeným pacientům chránit se během léčby před slunečním zářením běžnými prostředky.

(van)

Zdroj: Prohlášení Evropského dermatologického fóra, Ring. J. a spol., JEADV, 2005, 19, 663–671.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jaký režim podávání antihistaminik je účinný u chronické idiopatické kopřivky?

Chronická idiopatická kopřivka je onemocnění postihující 0,1–3 % dospělé populace Spojených států a Evropy. Dopad onemocnění na kvalitu života pacientů je většinou podceňován, protože závažnost nemoci je hodnocena podle ohrožení na životě nebo podle funkčních omezení.

Pacientům s těžkým astmatem a alergií na plísně může pomoci léčba antimykotiky

Pacienti s těžkým astmatem a senzibilizací na plísně příznivě odpovídají na léčbu antimykotiky. Tak zní závěr právě publikované studie britských autorů.

Alergická reakce na para ořechy vyvolaná sexuálním stykem

Alergie na para ořechy patří ve Velké Británii k nejčastějším příčinám alergických reakcí na ořechy. Hlavním alergenem je devítikilodaltonový 2S albumin. Specifické IgE protilátky proti tomuto albuminu mají všichni pacienti s reakcemi na para ořechy.Všechny novinky