Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 22.6.2011

Pořadí narození může ovlivnit riziko rozvoje alergií

U prvorozených dětí dochází mnohem častěji k rozvoji určitých typů alergie, než je tomu u jejich mladších sourozenců, což bylo tématem studie prezentované na letošním výroční mítinku Americké společnosti pro alergie, astma a imunologii.

Lékaři našli nižší prevalenci několika typů alergie, jako například alergické rinitidy (senná rýma nebo sezónní alergie), alergické konjunktivitidy (postižení očí v důsledku alergie) a alergie na potraviny v souvislosti s rostoucím pořadím narození. Výzkum prováděli u rozsáhlé skupiny japonských školáků.

Například 4 % prvorozených měla některý z typů potravinové alergie, zatímco u druhorozených to bylo už jen 3,5 % a u třetirozených dokonce jen 2,6 %. Lékaři upozorňují, že se jedná o vůbec první studii ukazující dopad pořadí narození na potravinovou alergii. Vyšetřováni stran prevalence specifických alergických onemocnění byli také rodiče více než 13 000 japonských školáků ve věku mezi 7 a 15 lety. Podle výsledků byla vypočtena prevalence každého alergického onemocnění na základě pořadí narození.

Výsledky ukazují, že neexistuje žádný signifikantní rozdíl v prevalenci astmatu nebo atopické dermatitidy v souvislosti s pořadím narození. Na druhou stranu prevalence alergické rinitidy, alergické konjunktivitidy a potravinové alergie klesala od nejstarších dětí k nejmladším. Studie rovněž prokázala, že v dětství se příznaky jako dušnost zvyšují a potravinové alergie snižují v souvislosti s narůstáním pořadí narození. Podle lékařů mohou mít potravinové alergie svůj původ v prenatálním období.

(pes)

Zdroj: Mukaida K. et al.: DOHaD and Allergic Diseases in Schoolchildren: Does IUGR Affect Risk of Allergic Diseases? Prezentováno na American Academy of Allergy, Asthma and Immunology (AAAAI) 2011 Annual Meeting, San Francisco, California, USA, dne 21. března 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Desloratadin inhibuje aktivaci mastocytů a uvolnění histaminu

Většina příznaků alergických onemocnění je způsobena aktivací mastocytů a následným uvolněním mediátorů, zejména histaminu.

Astma, rýma a noční dušnost

Astma s mnohočetnými příznaky ("multi-symptom asthma"), kdy má astmatik na zavedené léčbě ataky dušnosti a opakovaného sípotu a k tomu alespoň jednu další obtíž spojenou s dýcháním, je podle výzkumů švédských lékařů daleko častěji spojeno s nosní obstrukcí a rýmou než astma s chudou symptomatologií.

Druhotný účinek mometazonu a desloratadinu na přežívání eozinofilů a sekreci cytokinů z epiteliálních buněk

Ačkoliv antihistaminika a topické kortikosteroidy jsou v kombinaci využívány k léčbě alergické rinitidy, jejich druhotný účinek nebyl dosud demonstrován.Všechny novinky