Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Plicní funkce jsou při astmatu zhoršeny obezitou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.9.2008

Plicní funkce jsou při astmatu zhoršeny obezitou

Vědci z University of Otago v Dunedinu na Novém Zélandu zjistili, že u astmatiků je dynamická hyperinflace po podání metacholinu větší u obézních pacientů než u neobézních osob. To vysvětluje, proč má astma těžší průběh u pacientů s vyšším BMI. Výsledky své studie výzkumníci uveřejnili v květnovém čísle odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Větší dynamická hyperinflace znamená, že obézní osoby ztrácejí schopnost vdechovat tak hluboce a vydechovat tak plně jako osoby s normální váhou.

V rámci studie její autoři sledovali změny průsvitu dýchacích cest a dechového objemu při akutní bronchokonstrikci ve skupině 30 dospělých žen s astmatem. Ženy byly vždy ve skupinách po deseti označeny jako normálně vážící, s nadváhou a obézní. Plicní objemy byly měřeny pomocí pletysmografie.

Stupeň bronchokonstrikce po podání metacholinu se ve skupinách neměnil. Jediným signifikantním rozdílem v hodnotách spirometrie byl s rostoucím BMI větší pokles vitální kapacity po podání metacholinu.

Měření plicního objemu ukázalo, že funkční reziduální kapacita po podání metacholinu stoupala s rostoucím BMI, zatímco inspirační kapacita klesala. To staví obézní osoby do větší mechanické nevýhody.

Studie nicméně také ukázala, že u obézních osob byla abnormální spirometrie méně častá. To naznačuje, že u spirometrie existují při vyšetřování příznaků obézních osob s astmatem jistá omezení.

(sys)

Zdroj: Am J Respir Crit Care Med 2008;177:970–975.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antagonisté histaminového H1 receptoru inhibují nukleární faktor kappaB a aktivátorový protein-1 mechanismem na H1 receptoru závislým i nezávislým

Blokátory H1 receptoru jsou používány v léčbě akutních příznaků alergických reakcí prvního typu.

Plicní funkce jsou během atak astmatu zhoršovány obezitou

Dynamická hyperinflace plic, která následuje po podání metacholinu, je větší u obézních astmatiků nežli u astmatiků neobézních. Takové je zjištění vědců z University of Otago v Dunedin.

Rýma většinou provází obtížně kontrolovatelné astma

Pacienti se zhoršenou odpovědí na léčbu astmatu mají většinou středně silnou až silnou rýmu. To zjistili vědci z Universidade Federal de Bahia a své výsledky prezentovali v květnovém čísle časopisu Allergy.Všechny novinky