Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Plicní funkce jsou během atak astmatu zhoršovány obezitou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.8.2008

Plicní funkce jsou během atak astmatu zhoršovány obezitou

Dynamická hyperinflace plic, která následuje po podání metacholinu, je větší u obézních astmatiků nežli u astmatiků neobézních. Takové je zjištění vědců z University of Otago v Dunedin. To pomáhá vysvětlit, proč je průběh astmatu většinou horší u pacientů s vyšším BMI. Výsledky své studie vědci uveřejnili v odborném časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Pojem vyšší dynamická hyperinflace znamená, že obézní osoby ztrácejí schopnost vdechovat a vydechovat vzduch tak zhluboka jako osoby s normální hmotností.

V rámci studie její autoři ve skupině celkem třiceti dospělých žen s astmatem sledovali změny průsvitu dýchacích cest a objemu plic, ke kterým docházelo při akutní bronchokonstrikci. Ženy ve skupině byly po deseti klasifikovány jako osoby s normální hmotností, s nadváhou nebo jako obézní. Plicní objemy byly měřeny pomocí pletysmografie.

Stupeň bronchokonstrikce po podání metacholinu se ve skupině nelišil. Byl však pozorován signifikantní rozdíl při hodnocení spirometrie, a to při poklesu vitální kapacity po podání metacholinu. Pokles vitální kapacity byl přímo závislý na rostoucím BMI.

Měření plicního objemu ukázalo, že funkční reziduální kapacita po podání s rostoucím BMI stoupala, zatímco inspirační kapacita plic klesala.

U obézních osob byly však jen zřídka sledovány abnormální hodnoty spirometrie. Vědci se domnívají, že při vyšetřování obézních pacientů s astmatem jsou možnosti spirometrie limitovány.

(sys)

Zdroj: Am J Respir Crit Care Med 2008;177:970–975.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rýma většinou provází obtížně kontrolovatelné astma

Pacienti se zhoršenou odpovědí na léčbu astmatu mají většinou středně silnou až silnou rýmu. To zjistili vědci z Universidade Federal de Bahia a své výsledky prezentovali v květnovém čísle časopisu Allergy.

Zlepšení nosních příznaků u pacientů se sezonní alergickou rýmou léčených intranazálním kortikoidem mometazon furoátem

Alergická rýma je vzhledem k současnému výskytu nosních i očních příznaků správněji nazývána alergickou rinokonjunktivitidou.

Špatně kontrolované astma před hospitalizací a po ní

Většina dospělých pacientů, kteří jsou pro akutní exacerbaci astmatu hospitalizováni, má špatně kontrolované astma nejen před hospitalizací, ale i po ní.Všechny novinky