Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pacientům s těžkým astmatem a alergií na plísně může pomoci léčba antimykotiky

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 5.2.2009

Pacientům s těžkým astmatem a alergií na plísně může pomoci léčba antimykotiky

Pacienti s těžkým astmatem a senzibilizací na plísně příznivě odpovídají na léčbu antimykotiky. Tak zní závěr právě publikované studie britských autorů.

Senzibilizace na plísně mezi alergiky a astmatiky je přitom v porovnání se senzibilizací na roztoče, pyly a zvířecí alergeny poměrně vzácná. U těžkých astmatiků je však poměrnědost častá. V léčbě může být ale jeden rozdíl -– zatímco protiplísňové léky máme k dispozici, léky proti pylům a dalším alergenům neexistují. V odborných kruzích se stále vedou spory, zda je u plísní působících jako alergen likvidace antimykotiky účinná, protože nejde o plísňovou infekci, ale o imunologickou přecitlivělost.

Někteří pacienti s těžkým astmatem jsou senzibilizováni i na několik druhů plísní. Dosud ale nebylo prokázáno, že by jim léčba antimykotiky měla pomoci. Cílem studie britských autorů bylo objasnit účinek takové léčby na těžké astma. Do studie byli zařazeni pacienti senzibilizovaní proti nejméně jednomu druhu plísně, kteří měli tuto senzibilizaci potvrzenu kožními prick testy nebo stanovením specifického IgE v séru.

Celková hladina IgE byla u všech nižší než 1000 IU/ml a byly negativní také precipitiny proti Aaspergillu, aby bylyi vyloučeni pacienti se suspektní bronchopulmonální aspergillolószou. Pacienti byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna z nich dostávala 2x denně 200 ug itrakonazolu, druhá byla léčena placebem. Léčba trvala 35 týdnů.

Pacienti během sledovaného období zaznamenávali skoóre příznaků. U léčených došlo ke zlepšení příznaků astmatu, rýmy a také vrcholové výdechové rychlosti (PEF). V laboratorních vyšetřeních došlo ke snížení celkového IgE u léčených, naopak ke zvýšení u neléčených. Autoři uzavírají, že 60 % pacientů s těžkým astmatem a senzibilizací na plísně může mít prospěch z antimykotické léčby.

(van)

Zdroj: Denning, D, W, a spol,. AmJ Respir CritCare, 2009;179, 2009, :11-–18.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergická reakce na para ořechy vyvolaná sexuálním stykem

Alergie na para ořechy patří ve Velké Británii k nejčastějším příčinám alergických reakcí na ořechy. Hlavním alergenem je devítikilodaltonový 2S albumin. Specifické IgE protilátky proti tomuto albuminu mají všichni pacienti s reakcemi na para ořechy.

Aljašští závodní saňoví psi jako model "lyžařského astmatu"

Atleti, kteří opakovaně usilovně dýchají studený vzduch, mají velmi často zvýšeně dráždivé průdušky. Někteří lékaři se domnívají, že příčinou je opakovaná usilovná inhalace studeného a nezvlhčeného vzduchu až do periferních dýchacích cest, která vyvolává zánět a onemocnění podobné astmatu. Používají proto termín "lyžařské astma".

Změny v léčbě alergiků

Na trh jsou každoročně uváděny nové léky pro téměř každý medicínský obor a jsou zaváděny nové vyšetřovací postupy. Ani alergologie nezůstává v tomto směru stranou. Některé novinky jsou pouze vylepšenými verzemi léků již zavedených, jiné jsou na zcela novém principu. Pro alergiky bylo v posledních letech na trh uvedeno několik významných preparátů. Byl to například nový lék na astma – inhalační kortikoid Alvesco, který se stává účinným až v plicích, a nemá tedy nežádoucí účinky v dutině ústní a na hlasivkách, dále nová řada léků tlumících alergickou reakci (antihistaminik) Aerius a Xyzal – optické izomery původních molekul, které lépe a pevněji obsazují histaminové receptory, nebo nosní sprej Avamys, který účinkuje i na oční projevy alergie.Všechny novinky