Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Pacienti s alergickou rhinitidou a alergickým astmatem sdílejí stejné mechanizmy eozinofilní a neutrofilní degranulace po expozici alergenu

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.4.2011

Pacienti s alergickou rhinitidou a alergickým astmatem sdílejí stejné mechanizmy eozinofilní a neutrofilní degranulace po expozici alergenu

U pacientů s alergickou rhinitidou a alergickým astmatem nacházíme srovnatelný obraz místního a systémového eozinofilního zánětu, nicméně klinické obrazy těchto dvou onemocnění jsou odlišné. O podílu neutrofilního zánětu je toho při alergických onemocněních známo méně.

Cílem níže rozebrané studie bylo vyšetřit tendenci a selektivitu uvolňování granul ze systémových eozinofilů při alergické rhinitidě a alergickém astmatu, a to po sezónní a experimentální expozici alergenu. Lékaři předpokládali, že rozdílná klinická manifestace je způsobena odlišnostmi eozinofilní a neutrofilní degranulace.

Ve studii bylo zahrnuto celkem devět pacientů s rhinitidou při alergii na břízy, osm pacientů s astmatem a čtyři zdravé kontroly. Tito pacienti byli vyšetřováni během pylové sezóny a po expozici nazálním a bronchiálním alergenům. Eozinofily a neutrofily byly inkubovány in vitro s pufrem a opsonizovány ke spontánnímu a C3b indukovanému uvolnění granul. Uvolněné množství ECP (eozinofilní kationický protein), EPO (eozinofilní peroxidáza) a MPO (myeloperoxidáza) bylo měřeno pomocí specifické radioimmunoassay.

C3b indukovaná degranulace pak vedla ke zvýšenému uvolňování ECP a MPO z eozinofilů a neutrofilů jak v případě alergické rhinitidy, tak astmatu během pylové sezóny, a to po nazální i bronchiální expozici alergenu. Po bronchiální expozici bylo uvolnění ECP signifikantně vyšší ve skupině pacientů s rhinitidou ve srovnání s astmatiky (19,8 vs. 13,2 %). Tendence k uvolňování ECP byla ve všech případech slabá, ale její vzorec byl stejný v obou alergických skupinách.

Systémově aktivované eozinofily a neutrofily tedy mají podobné mechanizmy degranulace po expozici alergenu u pacientů s alergickou rhinitidou i alergickým astmatem. Uvolněné množství ECP, EPO a MPO bylo ve všech případech podobné. Výsledky napovídají, že to, zda u alergického pacienta dojde, či nedojde k rozvoji astmatu, určují jiné mechanizmy než závažnost eozinofilního a neutrofilního zánětu nebo proces degranulace zánětlivých buněk.

(pes)

Kämpe M. et al.: Patients with allergic rhinitis and allergic asthma share the same pattern of eosinophil and neutrophil degranulation after allergen challenge. Clin Mol Allergy. 2011; 9 (1): 3; doi: 10.1186/1476-7961-9-3

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mometazon versus beklometazon: účinnost u pacientů s mírnou formou astmatu

Astma a jeho léčba patří k velkým medicínským výzvám. Studie, kterou v časopise American Journal of Managed Care publikovali newyorští lékaři, hodnotila rozdíly v léčbě mírné formy astmatu při použití mometazonfuroátu a při použití beklometazondipropionátu.

Bezpečnost léčby mometazonem u perzistujícího astmatu

Pokud u pacientů s perzistujícím astmatem není efektivní monoterapie inhalačními kortikosteroidy, doporučuje se jako vhodná náhrada kombinace inhalačního kortikosteroidu a dlouhodobě působícího beta2-agonisty.

Genetika astmatu: nová subpopulace lymfocytů

Geny ovlivňující patogenezi astmatu můžeme zkráceně rozdělit do dvou velkých kategorií. První skupina ovlivňuje zánětlivé procesy a druhá hraje klíčovou roli v remodelaci dýchacích cest.Všechny novinky