Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ovlivňuje levocetirizin úroveň bdělosti?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.10.2015

Ovlivňuje levocetirizin úroveň bdělosti?

Antagonisté histaminového H1 receptoru mají často vedlejší sedativní účinky, které jsou způsobeny blokádou nervového přenosu z histaminergních neuronů. Autoři zkoumali obsazenost H1 receptoru v mozku a korelovali ji s pocitem subjektivní ospalosti při léčbě antihistaminikem druhé generace levocetirizinem a fexofenadinem jako kontrolním léčivem. Fexofenadin je rovněž nesedativní H1 antihistaminikum druhé generace s rychlým nástupem účinku.

U osmi zdravých dobrovolníků byla v dvojitě zaslepené zkřížené studii sledována obsazenost H1 receptorů po jednorázovém perorálním podání levocetirizinu (5 mg), fexofenadinu (60 mg) nebo placeba pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) se zobrazovací látkou 11C-doxepinem. Subjektivní ospalost byla hodnocena s pomocí Line Analogue Rating Scale a Stanford Sleepiness Scale.

V průměrné obsazenosti H1 receptorů nebyl mezi skupinou léčenou levocetirizinem (8,1 %; 95% CI −9,8 až 26,0 %) a fexofenadinem (8,0 %; 95% CI −26,7 až 10,6 %) zaznamenán žádný významný rozdíl. Stejně tak nebyl zaznamenán žádný signifikantní rozdíl v subjektivní ospalosti mezi těmito dvěma antihistaminiky a placebem. S průměrnou obsazeností H1 receptorů nekoreloval ani pocit subjektivní ospalosti, ani koncentrace léků v plazmě. 

V terapeutické dávce se levocetirizin významněji neváže na mozkové H1 receptory, a nevyvolává proto sedaci. 

(tda)

Zdroj: Hiraoka K., Tashiro M., Grobosch T., et al. Brain histamine H1 receptor occupancy measured by PET after oral administration of levocetirizine, a non-sedating antihistamine. Expert Opin Drug Saf. 2015 Feb; 14 (2): 199–206; doi: 10.1517/14740338.2015.989831. Epub 2014 Dec 3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 17x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinek kombinované farmakoterapie na kvalitu života u přetrvávající alergické rýmy

Alergická rinitida může významně negativně ovlivňovat kvalitu života pacientů s tímto onemocněním. Cílem studie, kterou provedl tým otorinolaryngologů z Ankary v Turecku, bylo porovnat efekt samotných nazálních steroidů oproti kombinaci nazálních steroidů s levocetirizinem nebo montelukastem na kvalitu života nemocných s perzistentní alergickou rinitidou.

Kvalita života pacientů s přetrvávající alergickou rýmou léčených desloratadinem v monoterapii nebo kombinací desloratadinu a montelukastu

Studie porovnávala efekt desloratadinu oproti kombinaci desloratadin + montelukast a jejich vliv na kvalitu života pacientů s perzistentní alergickou rinitidou. Alergická rinitida je nejčastějším alergickým onemocněním. Odhaduje se, že jí trpí asi 20 procent světové populace.

Hodnocení bezpečnosti desloratadinu u alergické rýmy

Průzkum databáze MEDLINE a analýza vyhledaných studií ukázaly, že desloratadin je v léčbě alergické rýmy dobře snášený, nemá účinky na CNS ani na kardiovaskulární systém a vykazuje minimum lékových interakcí.Všechny novinky