Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ovlivnění tvorby cytokinů produkovaných Th1 a Th2 lymfocyty

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.1.2008

Ovlivnění tvorby cytokinů produkovaných Th1 a Th2 lymfocyty

Autoři studie hodnotili in vitro působení histaminu na naivní a paměťové T-lymfocyty a vliv desloratadinu na tyto procesy.

Naivní T-lymfocyty izolované z pupečníkové krve byly kultivovány 6 dní s histaminem, s histaminem a desloratadinem, s desloratadinem samotným nebo pouze s médiem samotným. K nim byl přidán IL2 k podpoře vývoje T-lymfocytů nebo IL2+IL4 k podpoře vývoje Th2 lymfocytů nebo IL2+IL12 k podpoře vývoje Th1 lymfocytů. Šestý den byl hodnocen vývoj Th1 nebo Th2 lymfocytů.

V dalších pokusech byly lymfocyty z periferní krve zdravých a alergických dárců stimulovány paměťovými antigeny pro Th1 odpověď (streptokináza) a Th2 odpověď (roztočový alergen Der p1). Po šesti dnech byl k oběma kulturám přidán IL2 a kultivace probíhala dalších 8 dní. Byl porovnáván vliv histaminu nebo desloratadinu na výsledky těchto pokusů.

V pokusech s naivními T-lymfocyty fungoval histamin stejně jako desloratadin. Obě látky podporovaly vývoj směrem od Th1 k Th2 lymfocytům. Histamin i desloratadin regulovaly tuto změnu zvýšením tvorby IL10. V pokusech s paměťovými lymfocyty působil desloratadin protichůdně s histaminem a zvyšoval tvorbu IL10.

Dosažené výsledky, i když jsou pouze předběžné, nasvědčují tomu, že desloratadin může příznivě ovlivnit rovnováhu Th1/Th2. Nejpravděpodobněji tak činí působením přes H1 receptor.

(van)

Zdroj: Maggi E, a spol. Poster na kongresu EAACI v Goteborgu 2007.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Používání chlorových přípravků při úklidu domácnosti a riziko alergických respiračních onemocnění

Dezinfekční a bělicí přípravky obsahující chlor inaktivují nebo jinak likvidují řadu mikrobů, ale i mnoho domácích alergenů, například roztočové a kočičí alergeny.

Porovnání rizika ospalosti a útlumu při podávání levocetirizinu a desloratadinu

Desloratadin a levocetirizin jsou antihistaminika blokující H1 receptor. Na britský trh byla obě uvedena v roce 2001.

Reakce oddálené přecitlivělosti po systémových kortikoidech

Autoři článku popisují vzácný případ ženy ve věku 59 let, která byla dosud bez projevů alergie. Onemocněla diseminovanou encefalomyelitidou.Všechny novinky