Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ovlivnění dýchacích cest lidí prostředím v koňských stájích

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.1.2010

Ovlivnění dýchacích cest lidí prostředím v koňských stájích

Celkem 5,5 % švédské populace jezdí na koni v nebo má vlastního koně. Ve Švédsku žije 300 000 koní a situace je obdobná i v jiných evropských zemích. Kromě majitelů koní tráví ve stájích mnoho času i personál. Je známo, že prostředí ve stájích může negativně působit na zdraví jak lidí, tak i koní.

Množství bakterií a plísní a jejich spor a alergenů, prach, čpavek – to vše negativně působí na průdušky. Nejhorší je situace během zimy, kdy koně tráví více času ve stájích, okolní teplota je nízká, méně se větrá. Švédští lékaři zkoumali, jak se během roku mění kvalita vnitřního prostředí ve stájích a jaký vliv to má na zdraví pracovníků.

Koně byli na slámové podestýlce, krmeni třikrát denně senem a peletami. Stáje se každé ráno čistily. V zimě, na jaře a v pozdním létě měřili vědci ve stájích koncentrace čpavku, organického prachu, koňského alergenu, plísní a mikroorganizmů a jejich produktů, které ve větších koncentracích vyvolávají záněty dýchacích cest (endotoxin, glukan). U pracovníků pak prováděli funkční vyšetření plic a stanovili ukazatele zánětu v nosním výplachu.

Během zimy narůstaly koncentrace prachu a glukanu, endotoxin byl vyšší v létě. Koncentrace plísní byly vyšší v zimě. Nejčastějšími plísněmi byly Aspergillus, Cladosporium – plíseň rostoucí na dřevě –, Alternaria – plíseň rostoucí na organickém materiálu tvořící mykotoxiny. Tato plíseň patří k nejčastěji alergizujícím. Tři z 13 vyšetřovaných pracovníků měli známky zánětu dýchacích cest při funkčním vyšetření plic a při vyšetření nosního výplachu.

Studie potvrzuje zhoršování kvality vnitřního prostředí ve stájích během zimy a ukazuje, které biomarkery jsou vhodné pro ke sledování. Vnitřní prostředí stájí může být škodlivé jak pro lidi, tak i pro koně, kteří trpí obdobnými dechovými obtížemi jako lidé.

(van)

Zdroj: Elfman L., J Occup Med Toxicol, 2009, 4: 10, 1–7.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antioxidanty ve stravě a alergická senzibilizace malých dětí

Alergická onemocnění patří ve vyspělých zemích k nejčastějším chronickým onemocněním dětí. Příčin je patrně mnoho, faktory prostředí hrají jistě významnou roli. O tom, že zdraví je ovlivněno složením stravy, nikdo nepochybuje.

Desloratadin v kombinaci s montelukastem potlačují pozdní bronchokonstrikci po inhalaci alergenu

Po inhalaci alergenů dochází u astmatiků s alergickým astmatem k rozvoji bronchiální obstrukce, která dosahuje maxima za 20–30 minut po inhalaci. Jedná se o tzv. časnou astmatickou reakci. Je způsobena IgE mediovanou degranulací žírných buněk a tvorbou nových prozánětlivých mediátorů – leukotrienů.

Časná nutriční intervence v těhotenství a u kojenců a její vliv na rozvoj alergie

Vzhledem k rostoucímu výskytu alergií se v posledních desítkách let intenzivně hledala opatření k prevenci alergie. Jedním z faktorů, které rozvoj alergie ovlivňují, je i výživa.Všechny novinky